امروز: جمعه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۷ - Friday, 17 August , 2018
کد خبر: 89863

ایده های شما در چه صورتی قابلیت ثبت پیدا می کنند؟

همه افراد برای طرح ها و ایده هایی که به ذهنشان می رسد ارزش قائل بوده و آن ها را دوست دارند. تفکر آدمی ارزشمند بوده و بهایی برای آن نیست. ...

به جهت همین ارزشمندی است که برخی کارآفرین ها و یا افراد خلاق تمایل به ثبت ایده های خود دارند. در این متن به این نکته می پردازیم که آیا ایده قابلیت ثبت دارد یا خیر، تحت چه شرایطی و با چه عناوینی؟

۱- به لحاظ علمی این نکته ثابت شده است که در هر ثانیه ایده های مشابهی به ذهن افراد مختلف در سراسر جهان می رسد.

۲- در حوزه کارآفرینی و ابتکار، جدای از ایده، بحث خود شخص کارآفرین و توانایی اجرایی ساختن ایده توسط او مطرح است. به بیان دیگر در حوزه استارتاپ ها، همیشه بخشی از ازرش استارتاپ، تیم کارآفرین آن هستند.

صرف داشتن ایده های بسیار خوب و کاربردی، فارغ از امکان اجرای آن، اتفاق خارق العاده ای نیست. ایده های بسیاری به ذهن افراد گوناگون می رسد که حتی توانایی ترسیم نقشه اجرایی آن را ندارند چه رسد به انجام گام های اجرایی آن و ایجاد یک محصول.

از همین رو است که صرف ایده نه در ایران و نه در هیچ کجای دنیا قابلیت ثبت ندارد. اما اگر ایده به صورت طرحی قابل رؤیت ترسیم شده، یا تبدیل به یک محصول یا خدمت قابل ارائه گردد، به طرق مختلف قابل حمایت می باشد. هر ایده متناسب با نوع آن، در یک یا چند قالبی که قانون پیش بینی نموده است امکان ثبت دارد. مالکیت صنعتی شامل حقوق مربوط به ابداعات و اختراعات در عرصه طرح های صنعتی و علایم تجاری و ویژگی های جغرافیایی، به طور مثال، ثبت یک محصول یا فرایند به عنوان اختراع و همچنین حق کپی رایت که بخشی از مصادیق آن شامل: حق نسخه برداری شامل خلق آثار ادبی و هنری نظیر نظم، نثر، تئاتر، نمایشنامه، نقوش، صنایع هنری و موسیقی، عکس، مجسمه، فیلم و نوارها و لوح های فشرده صوتی و تصویری می شود.

نتیجه آنکه افراد با داشتن یک ایده خام، نمی توانند آن را ثبت کرده و از آن حمایت نمایند. حتما می بایست شرایط و الزامات یکی از قالب های حمایتی را دارا بوده و پس از آن اقدام به حمایت از ایده خود در یکی از آن قالب ها نمایند.

منبع : اصفهان پلاس

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(