امروز: دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۷ - Monday, 21 May , 2018
کد خبر: 47096

بتن سبک اتوکلاو یک سرمایه گذاری پربازده در رونق ساخت و ساز

فرصت سرمایه گذاری این نوبت به تولید بتن سبک اتوکلاو اختصاص دارد. محصولی که چندین دهه در اروپا و آمریکا استفاده شده و در ایران نیز از بازار خوبی برخوردار می باشد. ...

 فرصت سرمایه گذاری این نوبت به تولید بتن سبک اتوکلاو اختصاص دارد. محصولی که چندین دهه در اروپا و آمریکا استفاده شده و در ایران نیز از بازار خوبی برخوردار می باشد. با دریک آنلاین همراه باشید.

boolok.s

عنوان طرح

طرح تولید بتن هوادار اتوکلاو شده (ACC)

شرح مختصر طرح

تولید اجر سبک از از طریق تهیه ترکیب مناسب مواد اولیه شامل پودر سیلیس، سیمان، آهک زنده و افزودنی های لازم برای تولید گاز در هنگام تولید و اتوکلاو کردن محصول همراه با برش به ابعاد مناسب و بسته بندی

معرفی طرح

نیاز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان و مسکن وضرورت استفاده از روش ها و مصالح جدید به منظور افزایش سرعت ساخت،  سبک سازي، افزایش عمر مفید و نیز مقاوم نمودن ساختمان در برابر زلزله را بیش از پیش مطرح کرده است . حل مشکلاتی نظیر زمان طولانی اجرا، عمر مفید کم ویا هزینه زیاد اجراي ساختمان ها نیازمند ارائه راهکار هائی به منظور استفاده عملی از روش هاي نوین ومصالح ساختمانی جدید جهت کاهش وزن وکاهش زمان ساخت , دوام بیشتر ونهایتا کاهش هزینه اجراست. سبک سازي یکی از مباحث نوین در علم ساختمان است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت میباشد.

این فن آوري عبارتست از کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفاده از تکنیک هاي نوین ساخت مصالح جدید و بهینه سازي روش هاي اجرا کاهش وزن ساختمان علاوه بر صرفه جویی در هزینه زمان و انرژي زیان هاي ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل میرساند . براي بکارگیري تکنیک هاي سبک سازي باید به مسئله اول علل سنگین شدن وزن ساختمان توجه شود پس از شناخت این علل باید جهت حذف یا به حداقل رساندن تاثیر آنها و وزن تمام شده ساختمان تلاش نمود.

بتن سبک یا بتن متخلخل در سال 1924 میلادي توسط یک آرشیتکت سوئدي اختراع گردید . هم اکنون در اروپا بتن سبک تحت نامهاي      (Hebelex) و یا (Ytong) عرضه می شود.

ویژگیهای فنی و روش تولید

ساخت این محصول با استفاده ازتکنولوژي پیشرفته از طریق اختلاط و پخت مواد اولیه : ماسه سیلیسی، آهک ، سیمان ، پودر آلومینیوم و آب انجام می گیرد .

عمده خواص بتن سبک ( هبلکس ) عبارتست از :

 • وزن مخصوص : هر متر مکعب حدود 600 کیلوگرم .
 • مقاومت فشاري : 30 تا 35 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع با امکان افزایش آن بر حساب نیاز مصرف کننده .

کار کردن با بتن سبک ( هبلکس ) بسیار آسان است، مثلاً به راحتی می توان آن را اره نموده یا میخ در آن کوبید و یا جاي پریز یا کانال عبور سیم برق و لوله آب را در آن به وجود آورد. علاوه بر این بتن سبک در مقابل آتش بسیار مقاوم است و کلیه شرایط سلامت محیط زیست را دارا می باشد.

مزایای طرح

مزایاي فنّی :

سبکی وزن ، عایق در برابر حرارت، عایق دز برابر برودت، عایق در برابر صدا، استحکام و پایداري در مقابل زلزله، آتش سوزي و بسیاري مزایاي دیگر از محاسن بلوك هاي هبلکس نسبت به سایر مصالح قدیمی نظیر آجر هاي معمولی و آجر هاي سفال می باشد.

مزایاي اجرائی :

با توجه به ابعاد و سبکی و راحتی نصب بلوك هاي هبلکس در همه ضخامت ها، سرعت اجراي هبلکس نسبت به سایر مصالح به 3 برابر بالغ می گردد.

مزایاي اقتصادي :

پروژه هاي ساختمانی با استفاده از بلوك هاي هبلکس با در نظر گرفتن سرعت اجرا، به دستمزد کمتري احتیاج دارد و همچنین استفاده از هبلکس به سبب مصرف ملات کمتر و نیز کاهش بارهاي وارده به سازه به دلیل وزن کم دیوار ها که موجب کاهش ابعاد سازه می شود، صرفه جویی قابل ملاحظه اي را در هزینه مصالح مصرفی موجب می گردد.

موارد استفاده

 •  ایزولاسیون پشت بام

این بتن می تواند بعنوان یک عایق حرارتی براي پشت بامها مورد استفاده قرارگیرد.

 • ایزولاسیون کف ساختمان

این بتن می تواند بعنوان یک عایق رطوبتی و حرارتی براي کفها مورد استفاده قرار گیرد، بطوریکه هر 5 سانتی متر بتن سبک هوادار معادل یک لایه قیر اندود عمل می کند .

 •  ساختمان سازي

ساختمانهاي پیش ساخته و قالب درجا بعنوان پارتیشن بندي در انواع سازه (انواع بلوکهاي ساختمانی

 • ژئوتکنیک

این بتن با توجه به سیال بودنش داخل تمامی حفره ها نفوذ کرده و تمام روزنه ها را پر می کند و در مقابل براحتی می توان از آن حفره برداري نمود.

 •  محوطه سازي (با قطعات پیش ساخته یا بتن درجا)

این بتن با توجه به خصوصیاتش از جمله مقاومت در برابر یخ زدگی و عدم جذب رطوبت بسیار پوشش مناسبی براي سطح جاده ها و فرودگاهها و پیاده روها می باشد.

 • حصار کشی

از این بتن می توان هر قطعه اي (هر اندازه و هر شکل) براي دیوار محوطه تهیه و نصب نمود .

 •  بلوکهاي تزئینی و متفرقه

از این بتن می توان هر نوع قطعه بتنی را تهیه نمود، بر این اساس از آن می توان براي ساخت گلدان، نیمکت پارك، سنگ فرش پیاده رو، آبراه باران و … استفاده نمود.

 •  مجسمه سازي

بخاطر سیال بودن بتن و در نهایت سبک بودن آن می توان هر نوع مجسمه اي را تولید کرد. تمام موارد بالا را میتوان همراه با سلیقه هاي مختلف بصورت رنگی تولید نمود.

مواد اولیه و محل تامین

بتن سبک از مصالحی است که بر پایه هیدروسیلیکات کلسیم تولید شده و این محصول را می توان از مواد اولیه زائد کارخانجات سنگ کوبی سیلیس ایران که تقریبا بلا استفاده انباشته شده است استفاده نمود.

بررسی بازار

بتن سبک اتوکلاوي کاربردي ترین مصالح موفق ومعرفی شده در 40 سال گذشته دراروپا و 20 سال اخیر در منطقه خاورمیانه است.  بتن سبک اتو کلاوي تنها راه موفق براي اجراي انبوه سازي مسکن با کیفیت عالی و قیمت بسیار مناسب بوده و  می تواند بسیار موثر در رفع نیاز به مصالح بخصوص آجر، قطعات پیش ساخته و سیمان پرتلند در ایران باشد.

در داخل کشور کارخانجات زیادی به تولید انواع بتن مشغول می باشند ولی با توجه به حجم مصرف زیاد کشور و همچنین ویژگیهای بتن سبک ، تقاضا برای این محصول بالا بوده و در دوره های رونق ساخت و ساز نیز از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار می باشد.

شاخصهای اقتصادی طرح

مطابق تحقیقات دریک آنلاین ظرفیت بهینه برای ایجاد یک واحد صنعتی تولید بتن اتوکلاو 300،000 مترمکعب در سال می باشد. زمین مورد نیاز 6000 متر مربع بوده و دستگاه ها و ماشین آلات نیز وارداتی است. سرمایه گذاری ثابت مورد نیاز حدود 320 میلیارد ریال می باشد. نرخ بازده داخلی طرح حدود 40 درصد بوده و بازگشت سرمایه گذاری کمتر از چهارسال است. این طرح برای 100 نفر اشتغال زایی مستقیم به همراه دارد.

ارزیابی نهایی

با توجه به ویژگیهای فنی و اقتصادی و مزایای محصول حاضر نسبت به بتن سنتی این طرح از منظر سرمایه گذاری توجیه پذیر بوده و از تقاضای قابل قبولی در بازار برخوردار است. در دوره های رونق ساخت وساز تقاضای محصولات طرح بسیار بالا بوده و با بازاریابی مناسب می بایست در دوره های رکودی نیز تقاضای مناسبی را برای محصولات ایجاد نمود.

منبع: واحد تحقیقات سرمایه گذاری دریک آنلاین

چنانچه در ارتباط با فرصتهای معرفی شده علاقمند به اطلاعات بیشتر می باشید با دریک آنلاین تماس بگیرید و یا سوالات خود را از طریق investment@dariconline.ir ارسال فرمایید.

اخبار مرتبط
 
   
 
دیدگاه
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(