امروز: جمعه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۷ - Friday, 17 August , 2018
کد خبر: 87294

تمرین هایی برای رهایی از بن بست ذهنی

زمانی که با بن بست ذهنی مواجهیم و ایده جدید برای حل مسائل نداریم، می توانیم آگاهانه به ذهن مان کمک کنیم و شرایط را از دریچه جدیدی ببینیم. ...

زمانی استیو جابز گفته بود که خلاقیت، صرفا مرتبط کردن مقولات مختلف به یکدیگر است، اما هرکسی که با موانع و بن بست های ذهنی مواجه می شود، درمی یابد که خلق ایده های جدید، کار ساده ای نیست. خلاقیت، پروسه پیچیده ای است. هیچ ژن خلاقیتی روی مغز شما مسئولیت تفکر خلاق را به عهده ندارد. ما نمی توانیم ناگهان خلاقیت را به جریان بیندازیم یا شعله آن را خاموش کنیم.

به گزارش دریک آنلاین به نقل از زومیت، مطالعات علمی زیادی ثابت کرده اند که خلاقیت غالبا به صورت ناخودآگاه و ورای کنترل ما رخ می دهد.

بااین حال اندیشه خلاق بخش مهمی از زندگی ما را شکل می دهد. با خودکار شدن وظایف بنیادی و شدت گرفتن رقابت های حرفه ای، توانایی ما برای خلق ایده های جدید، یکی از بزرگ ترین مهارت های ما محسوب می شود.

اگر نمی توانید ذهن تان را متمرکز کنید و فکرتان از هر ایده جدیدی خالی است یا حتی حس می کنید به بن بست خلاقیت رسیده اید، شاید تمرین هایی که در ادامه مطلب ذکر می کنیم، برای تان سودمند واقع شوند.

اگر نمی توانید تمرکز کنید، به فعالیت متفاوتی مشغول شوید که شما را خوشحال می کند

یکی از واضح ترین نمودهای بن بست خلاقیت، این است که دیگر نمی توانید حواس تان را روی یک موضوع مشخص متمرکز نگه دارید. به نظر می آید همه چیز مهم تر از مسئله ای است که در حال حاضر روی آن کار می کنید.

بااین حال شما می توانید تمرکز خلاق تان را دوباره به دست آورید. البته راه حل این مشکل، هیچ ربطی به «کار» ندارد.

سال ۲۰۱۵، مالیندا مک فرسون، یکی از داوطلبان دکترای دانشگاه هاروارد مطالعاتی انجام داد مبنی بر اینکه چگونه وضعیت عاطفی افراد روی قدرت خلاقیت آنان تأثیر می گذارد. مک فرسون متوجه شد اغلب مردم شیفته فیلم های غم انگیز، آهنگ های محزون و داستان های تراژیک هستند، اما احساسات مثبت جریان خلاقیت را در انسان ها تقویت می کند.

تمرین خلاقیت: از احساس تان به عنوان یک مزیت استفاده کنید

پروژه ای را که در دست دارید مدتی کنار بگذارید و یک فیلم خوب تماشا کنید. اگر در حال و هوای فیلم دیدن نیستید، کمی قدم بزنید یا با یکی از دوستان قدیمی تان تماس بگیرید. درهرصورت، به کاری مشغول شوید که شما را شاد می کند و ناامیدی تان را کنار می زند.

دائما خودتان را سرزنش می کنید؟ اهدافی کوچک با مهلت های کوتاه تنظیم کنید

بسیاری از مردم وقتی به یک بن بست ذهنی برمی خورند، خودشان را به باد انتقاد می گیرند و افکاری ازاین دست از ذهن شان می گذرد: «کارت اصلا خوب نیست. تو وحشتناکی! هیچ کس این قدر بد عمل نمی کند. اصلا چرا این کار را انجام دادی؟»

«انتقاد از خویش» مشکلی است که همه ما با آن مواجهیم، اما گاهی این صدا به اندازه ای بلند است که ما را از پویایی و پیشرفت باز می دارد. شما با کمک یک ابزار اساسی می توانید این صدا را خاموش کنید (یا لااقل شدت آن را کاهش دهید و دوباره به مسیرتان برگردید.)

آنتونی ترولوپ پس از اتمام نخستین داستانش در سال ۱۸۴۷، موفق شد ۴۷ رمان، ۱۸ اثر غیر داستانی، ۱۲ داستان کوتاه و دو نمایشنامه بنویسد. راز موفقیت او ساده بود: متعهد ماندن به برنامه های دقیقی که برای خودش تنظیم می کرد.

ترولوپ با خودش قرار گذاشته بود که هر ۱۵ دقیقه، ۲۵۰ کلمه بنویسد.

برنامه ترولوپ نه تنها تردیدهای شخصی او را از بین برد، بله باعث شد به انسان خلاق تری تبدیل شود. واقعیت این است که هرچه سریع تر یک کار خلاقانه را تکمیل کنید، خودتان را انسان موفق تر و کاراتری می بینید.

تمرین خلاقیت: مهلت های زمانی دقیقی برای خودتان تعیین کنید و به آنها پایبند بمانید

پروژه فعلی تان را به بخش های کوچک تری تقسیم و برای هر بخش، مهلت زمانی کوتاه و دقیقی تعیین کنید. به عنوان مثال در طول یک ساعت، هر ۱۵ دقیقه، ۲۵۰ کلمه از پست جدید وبلاگ تان را بنویسید. یا هر ۱۰ دقیقه، پنج مکان جدید را به عنوان مقاصد مشتری یابی پیدا کنید.

گرچه بیشتر اوقات بن بست ذهنی را زمانی تجربه می کنیم که هیچ ایده ی جدیدی به فکرمان نمی رسد، اما گاهی هم مشکلمان این است که فکرهای زیادی داریم.

یک صفحه ی سفید به این دلیل ترسناک نیست که چیزی روی آن نوشته نشده، بلکه به خاطر پتانسیل بالای آنچه که ممکن است روی آن نوشته شود استرس زاست.

بنابراین اگر حس می کنید از فشار کار و فکر زیاد از پا درآمده اید، تکنیک دکتر سوس را دنبال کنید.

تئودور سوس گایزل، پیش از نوشتن کتاب معروف «تخم مرغ های سبز و گوشت» که دو میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفت، با ناشر خود بنت سرف روی یک داستان شرط بندی کرد. سرف معتقد بود که گایزل نمی تواند تنها با استفاده از ۵۰ واژه ی مختلف، یک داستان سرگرم کننده ی کودکانه بنویسد. اما او موفق شد و شرط را برد.

سؤال این است که چرا محدودیت باعث شد سوس به انسان خلاق تری تبدیل شود؟

• او مجبور بود از راه حل های جدیدی استفاده کند. اگر شما عکاسی هستید که دوربینتان، از امکانات تنظیم نور برخوردار نیست، برای اینکه عکس های خوبی بگیرید باید به راه های جدید فکر کنید.

• تنوع انتخاب او را از مقصد اصلی منحرف نمی کرد. هنگامی که گزینه های محدودی پیش روی شما است، دیگر قربانی «فلج انتخاب» نمی شوید و می توانید روی تکمیل کارتان متمرکز شوید.

• او ناگزیر بود کاربردی تر فکر کند. هنگامی که بوم نقاشی یا ابزارهای شما تغییر می کنند، مجبورید دوباره فکر کنید که حالا، عملاً چه کاری از دستتان ساخته است. بنابراین پرسش ذهنی شما از «چه کار کنم؟» به سؤال دیگری تبدیل می شود: «با چیزهایی که در اختیار دارم چه کاری می توانم انجام دهم؟»

تمرین خلاقیت: خودتان را از گزینه ها و ابزارهای متفرقه خلاص کنید

یک مهلت زمانی دقیق مشخص کنید و ابزارهای متعددی را که در اطرافتان هستند، کنار بگذارید. برای مثال به جای تایپ کردن روی کاغذ بنویسید، یا طرحتان را روی کاغذ رسم کنید. راه دیگر هم این است که برای خودتان یک محدودیت ذهنی تعیین کنید. مثلاً اگر در حال نوشتن یک رمان هستید، فصل بعد را از دیدگاه یکی دیگر از شخصیت های داستان بنویسید.

ایده ی جدیدی به ذهنتان نمی رسد؟ از یک کاتالیزور فکری استفاده کنید

گاهی اوقات هرچه تلاش می کنید، ایده ی جدیدی به ذهنتان نمی رسد. گزینه های مختلف را امتحان می کنید، راه های متفاوت را طی می کنید؛ اما بازهم به جایی نمی رسید.

متأسفانه در این شرایط، تلاش بیشتر به دستاوردهای کمتر منجر می شود.

بخش مهمی از خلاقیت، وابسته به «تفکر واگرا» است: یعنی متصل کردن ایده هایی که ظاهراً ارتباطی به یکدیگر ندارند.

طی پروسه ی خلاقیت، مغز شما پیش از اینکه به مرحله ی «انکوباسیون» برسد، ابتدا الهامات و محتوا را جمع آوری می کند.

سپس این ایده ها به سمت خودآگاه شما حرکت می کنند و مثل توپ های بینگو، کنار یکدیگر جست وخیز می کنند.

هنگامی که ایده های مناسب کنار هم قرار می گیرند، همان لحظه ای است که شما به کشف یک موضوع نائل می شوید.

ممکن است به نظر برسد که پروسه ی خلاقیت تحت کنترل شما نیست، اما این طور نیست. کافی است که راهی برای برقراری این اتصالات و ارتباطات بیابید.

بسیاری از متفکران خلاق، صرفاً می توانند روند انکوباسیون را تسریع کنند. به عنوان مثال برایان انو، موزیسین، استراتژی خود را «نگاه کردن به جزئیات بی اهمیت و تقویت کردن آن ها» تعریف می کند. او همچنین معتقد است که «تکرار» به «تغییر» منتهی می شود.

فرقی ندارد از چه روشی استفاده می کنید. مهم این است که بجای روش های عمودی و منطقی حل مسئله، تفکر عرضی خود را ارتقا دهید، یعنی جایی که ایده ها از اتصالات غیرمتعارف حاصل می شوند.

تمرین خلاقیت: پروژه ی خود را از یک زاویه ی دیگر بررسی کنید

با استفاده از سبک تفکر افقی یا عرضی، دیدگاه های سنتی تان را در مورد پروژه ای که در دست دارید، کنار بگذارید. مثلاً فهرستی از مواردی که در این پروژه غیرممکن هستند تهیه کنید و بعد ثابت کنید که آن ها نادرست هستند. یا یک واژه ی تصادفی از فرهنگ لغت انتخاب کنید و از آن به عنوان لنزی که شما را به راه حل مسئله نزدیک می کند، استفاده کنید.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(