امروز: پنج شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۳۹۷ - Thursday, 16 August , 2018
کد خبر: 55162

تولید روکشهای HPL و CPL یک فرصت سرمایه گذاری عالی

تولید روکشهای فشرده مصنوعی فرصت سرمایه گذاری جذابی است . نرخ بازدهی بسیار مناسبی دارد. تقاضای آن رو به افزایش است و عمده نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود. ...

اچ پی ال 1قدمت صنعت روکش های فراورده های مرکب چوبی بیش از 60 سال می باشد. ورود روکش های مصنوعی و ویژگیهای خاص این محصولات مثل زیبایی و خواص مقاومتی که دارا می باشد جای خود را به عنوان رقیب روکش طبیعی باز کرد. در کشور ما نیز با توجه به محدود بودن منابع جنگلی برای استفاده از روکش های طبیعی، نیاز به روکش های مصنوعی به عنوان یک مکمل محصولات نئوپان و MDF احساس می شود. بر همین اساس فرصت سرمایه گذاری این نوبت به تولید انواع خاصی از روکشهای مصنوعی فشرده با نام HPL و LPL اختصاص دارد. با دریک آنلاین همراه باشید.

معرفی محصولات

اچ پی ال(HPL) ورقه ای است مرکب از چندین لایه ساخته شده از الیاف( همانند کاغذ)آغشته به رزین های عمل کننده در گرما(گرما سخت) که تحت تاثیر حرارت و فشار 5 مگا پاسکال به هم چسبیده باشد.در ساخت ورق های فرمیکا یا همان اچ پی ال(HPL) از کاغذ کرافت ،کاغذ دکوراتیو،رزین فنلیک،و رزین ملامین استفاده می شود.

LPL نیز روکش های ورقه ای تحت فشار پایین می باشد که این نوع روکش ها متشکل از اوراق کاغذ فلوتینگ در لایه های میانی و تحتانی که با نوعی رزین مخصوص آغشته شده است بوجود می آید.

تفاوت عمده این روکش ها با روکش های ورقه ای تحت فشار بالا (HPL) در فشار پرس و تعداد لایه های کاغذ و نوع کاغذ مصرفی بوده و فشار پرس برای ساخت این نوع روکش ها کمتر از اچ پی ال می باشد.

انواع روکش های HPL

روکش های HPL دارای انواع مختلفی می باشد که تفاوت آنها در نوع مواد اولیه، میزان فشار،  افزودنی ها و غیره می باشد. پوشش های ورقه ای استاندارد، فرم پذیر ، کند سوز، نوع کفپوشی، نوع بسیار فشرده از جمله انواع مختلف این ورقها می باشند.

انواع روکشهای اچ پی ال

انواع اچ پی ال

خصوصيات  HPL 

مقاومت هاي رطوبتي اچ پي ال

HPL  در برابر آب و بخار ، ترک خوردگي و ورقه ورقه شدن مقاوم مي باشد.جذب رطوبت HPL  در حالت غوطه وري در آب کمتر از 6 درصد و افزايش ضخامت ناشي از جذب آب HPL  کمتر از 10 درصد مي باشد.

 مقاومت حرارتي اچ پي ال

اچ پي الHPL   تحمل دماي خشک و شوک حرارتي تا 180 درجه سانتي گرادرا دارد.مقاومت اچ پي ال  MDF در برابر حرارت سيگار بدون باقي ماندن اثر بر روي ورق ملامينه و همچنين تغييرات ابعادي ورق هاي HPL  در دماي بالا کمتر از 3 درصد مي باشد.

ساير مقاومت هاي اچ پي ال

به دليل استفاده از چسب رزين فنوليک در توليد ورق هاي اچ پي ال  HPLدر مقابل جريان الکتريسيته مقاوم بوده و به دليل استفاده از چسب رزين ملامين در سطح لايه باعث مقاومت رويه در برابر اسيدهاي ضعيف شده است.

اچ پی ال

موارد کاربرد

صفحاتی که با این روکش ها پوشش داده می شوند، در برابر حرارت و رطوبت مقاوم هستند، لذا عمده عمده کاربرد این روکش ها در موارد خاصی نظیر مواردی که دوام بسیار زیاد مورد نیاز است از قبیل کفپوش های چوبی، سطوح کار و لوازم بیمارستانی و آزمایشگاهی، میزهای کارگاهی، رویه کابینت های بدون ابزار خوری و نیز سایر مصارف عمومی مثل مبلمان اداری به صورت محدود، از جمله کاربردهای این محصول می باشد. البته نوع فرم پذیر این روکش ها دامنه کاربرد آن را در رویه کابینت های اداری لبه های منحنی افزایش داده است.

وضعیت بازار و کالاهای رقیب

قیمت این ورقها نسبتا بالا می باشد و علت آن تولید کم در داخل و تامین نیاز کشور از طریق واردات می باشد. با وجود کاربردهای متعدد این ورقها ولیکن میزان تولید بسیار کمتر از نیاز واقعی کشور می باشد به همین دلیل تولید این ورقها در استانهای مختلف به عنوان اولویت سرمایه گذاری معرفی شده و از تولید این محصول حمایت می شود.

کالاهای رقیب

روکش ملامینه فشار ضعیف با علامت اختصاری LPM به عنوان مطرح ترین روکش تزیینی در جهان مطرح می باشد. در سطح جهانی این روکشها دارای بیشترین استفاده بوده و بعد از آن روکش های چوبی، روکش های کاغذی، رنگ، HPL و روکشهای ترمو پلاستیک قرار دارند.

ساختار تولید

به طور کلی می توان خطوط تولید روکش HPL را به سه خط تولید اصلی تقسیم بندی نمود:

  • خط تولید کاغذ تزیینی ملامینه (کاغذ دکور)
  • خط تولید کاغذ کرافت فنلی (کاغذ کرافت)
  • خط تولید HPL

برای تولید روکش HPL ابتدا کاغذهای کرافت و دکور به ترتیب تحت عمل فراوری مخصوص به خود قرار می گیرند و تبدیل به کاغذ کرافت فنلی و کاغذ تزیینی ملامینه می شوند. این مواد در فرایند تولید  اچ پی ال محصول نیمه ساخته به شمار می آیند.

در مرحله سوم تولید تعداد مورد نظر از هر کاغذ طی مرحله تشکیل سازه و مونتاژ روی هم چیده شده و در مرحله پرس با فشار و گرمای اعمالی از سوی دستگاه بصورت روکش HPL  در می آیند.

کارخانه اچ پی ال

شاخصهای فنی و اقتصادی

مطابق تحقیقات دریک آنلاین ظرفیت بهینه تولید HPL و CPL 60 هزار متر مربع در سال می باشد. زمین مورد نیاز در یکی از شهرکهای صنعتی با متراژ 2800 متر مربع و سوله تولید 1600 متر کافی می باشد. کل سرمایه ثابت مورد نیاز حدود 15 میلیارد تومان می باشد که می توان از تسهیلات صندوق توسعه ملی نیز استفاده نمود. نرخ بازده داخلی طرح حدود 40 درصد است که در مقیاس صنعتی نرخ جذابی می باشد. زمان مورد نیاز برای بازگشت سرمایه نیز 2.5 سال است.

ارزیابی نهایی

با توجه به پتانسیل های موجود در کشور ( نیروی متخصص، تولید مناسب نئوپان و MDF) کشور ایران مکان مناسبی برای سرمایه گذاری در این صنعت است. علاوه بر تقاضای داخلی ، بازارهای صادراتی نیز می تواند هدف تولیدات این طرح باشد. از منظر شاخصهای مالی نیز توجیه اقتصادی طرح تایید می شود.

منبع: واحد تحقیقات سرمایه گذاری دریک آنلاین

چنانچه در ارتباط با فرصتهای معرفی شده علاقمند به اطلاعات بیشتر می باشید با دریک آنلاین تماس بگیرید و یا سوالات خود را از طریق investment@dariconline.ir ارسال فرمایید.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(