امروز: دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۷ - Monday, 23 July , 2018
کد خبر: 90777

وزیر نفت هند:

دهلی نو براساس منافع ملی خود درمورد نفت ایران تصمیم می گیرد

دارمندرا پرادان وزیر نفت هند اعلام کرد: تصمیم دهلی نو در مورد ادامه واردات نفت از ایران، بر اساس منافع ملی این کشور خواهد بود. ...

وزیر نفت هند افزود: هند تحریم های آمریکا علیه ایران را به عنوان یک چالش درنظر می گیرد زیرا دهلی نو دارای روابط نزدیک با هر دو کشور است. اما هند در این خصوص یک رویکرد سنجیده و جامع بر اساس منافع ملی خود اتخاذ خواهد کرد و راهی برای تامین انرژی خود پیدا خواهد کرد.
سخنان وزیر نفت هند یک هفته پیش از آغاز سفر یک هیات آمریکایی به هند برای گفت و گو در خصوص تحریم های ایران انجام می شود. قرار است تیمی متشکل از وزارت خانه های نفت و امور خارجه هند با مقامات امریکایی مذاکره کند.
هند در سال ۱۷-۲۰۱۶ نزدیک به ۱۰ درصد از نیاز خود به نفت را از طریق ایران تامین کرد. اما در سال جاری ۱۸ درصد از نیاز هند به نفت از طریق ایران تامین شده است و این کشور تاکنون ۳۳ میلیون بشکه نفت خام از ایران نفت وارد کرده است.
پرادان با اشاره به اهمیت روابط با هر دو کشور گفت: ما دارای روابط استراتژیک خاص با آمریکا هستیم. از سوی دیگر ما دارای روابط تاریخی، فرهنگی و تمدنی با ایران هستیم . ایران همچنین به دلیل نزدیکی و مرزهای مشترک آن، یک عامل در روابط هند و افغانستان است. منافع اقتصادی هند به هر دو کشور وابسته است. دولت هند یک رویکرد جامع را به کار خواهد برد.
وزیر نفت در خصوص تحریم های ایران گفت: ما نظاره گر تحولات هستیم. دولت یک نظر جامع دارد. منافع ملی در اولویت است و ما تصمیم خود را بر اساس آن تنظیم خواهیم کرد.
پرادان در این گفت وگو ، اشاره مستقیمی به احتمال کاهش وابستگی هند به نفت ایران جهت دریافت معافیت از آمریکا نکرد.
وی گفت: ما نمی خواهیم یک واکنش نسنجیده داشته باشیم. ما آنچه نیاز باشد، انجام خواهیم داد. مساله، حجم کم یا زیاد (معاملات نفتی) نیست. بسیار جامع تر از آن است. دولت هند در خصوص زمان بندی آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران در ۴ نوامبر (۱۳ آبان) هوشیار است و بر اساس آن یک طرح ارائه خواهد کرد.
گفته می شود نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در سفر اخیر خود به هند خواستار توقف واردات نفت هند از ایران شده است. ماه گذشته یک مقام در وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد هند و چین هیچ معافیتی از سوی آمریکا دریافت نخواهند کرد و در صورت ادامه روابط با ایران، شرکت های این کشورها شامل تحریم های ثانوی خواهند شد.
برخی از تحریم های آمریکا علیه ایران در یک دوره ۹۰ روزه ( تا ۶ ماه اوت-۱۵مرداد) و برخی دیگر از تحریم ها به خصوص در زمینه نفت در یک دوره ۱۸۰ روزه ( تا ۴ نوامبر-۱۳ آبان) اجرایی خواهند شد.
هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران است. بر اساس آخرین آمارها ، واردات نفت هند از ایران در ماه آوریل به ۶۴۰ هزار بشکه نفت خام در روز افزایش یافت که بالاترین میزان از ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ تاکنون بوده است.
ایران در دوره آوریل ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ به مقدار ۱۸٫۴ میلیون تن نفت خام به هند صادر کرد. در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ ایران پس از عربستان سعودی دومین تامین کننده بزرگ نفت هند بود اما پس از وضع تحریم های غرب علیه تهران این کشور به جایگاه هفتم سقوط کرد.
در سال های ۱۵-۲۰۱۳ میلادی هند به ترتیب ۱۱ و ۱۰٫۵ میلیون تن نفت خام از ایران خریداری کرده بود. اما در سال ۱۶-۲۰۱۵ واردات نفت هند از ایران به ۱۲٫۷ میلیون تن رسید. در سال بعد از آن صادرات نفت ایران به ۲۷٫۲ میلیون تن افزایش یافت و تهران به سومین تامین کننده نفت هند تبدیل شد.
اما واردات نفت هند، چین و همچنین کره جنوبی از ایران هیچگاه کاملا متوقف نشده است. دولت پیشین آمریکا با ریاست جمهوری باراک اوباما برای کشورهایی که به طور قابل توجهی واردات نفت خود را از ایران کاهش داده بودند، تخفیف درنظر می گرفت. این تخفیف ها هر ۱۸۰ روز یک بار بررسی می شد.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(