امروز: سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷ - Tuesday, 19 June , 2018
کد خبر: 58492

رتبه ۱۲۰ ایران در سهولت کسب و کار /گزارش بانک جهانی از فضای کسب و کار

زارش جدید بانک جهانی از « سهولت انجام کسب و کار» نشان می دهد که رتبه ایران در بین ۱۹۰ کشور مورد بررسی ۱۲۰ است. ...

در شرایطی که کارشناسان و فعالان اقتصادی بزرگ ترین اقدام دولت آینده را بهبود محیط کسب و کار می دانند؛ گزارش جدید بانک جهانی از « سهولت انجام کسب و کار» نشان می دهد که رتبه ایران در بین ۱۹۰ کشور مورد بررسی ۱۲۰ است. بانک جهانی از سال ۲۰۰۵ با انتشار گزارش « سهولت انجام کسب و کار» هر سال میزان سهولت قوانین و مقررات برای کسب و کارها در کشورهای مختلف را با ۱۰ نماگر اندازه گیری و نتیجه را به صورت رتبه بندی کشورها اعلام می کند.

در گزارش سال ۲۰۱۷ ایران در رتبه ۱۲۰ از میان ۱۹۰ کشور جهان قرار گرفته است. تنها اصلاح ثبت شده در گزارش سال ۲۰۱۷ برای ایران نسبت به سال پیش بهبود و توسعه پنجره واحدتجاری ( اقدامی که از سوی گمرک صورت گرفته) است و تبعات آن دز کاهش زمان صادرات و واردات قابل مشاهد بوده است، اما باتوجه به بهبود بیشتر سایر کشورها در این موضوع رتبه ایران در نماگر تجارت فرامرزی از ۱۶۷ به ۱۷۰ در سال ۲۰۱۷ کاهش پیدا کرده است. البته نکته مهم در این بین روند بهبود شرایط ایران در گزارش « سهولت انجام کسب و کار» در سال های گذشته است، روند رو به رشدی که از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است به نحوی که رتبه ایران از ۱۵۲ در سال به ۱۲۰ رسیده است؛ نکته ای که نشان دهنده رشد ۳۲ پله ای کشور در حوزه سهولت کسب و کار در کشور است.

البته مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در این باره نوشته است که بخش مهمی از این رشد به دلیل اصلاح ساختاری صورت گرفته در ارائه آمارها به مجامع جهانی در سال های گذشته صورت گرفته است که باعث شده آمارهای دقیق تری از شرایط اقتصادی کشورداده شود.

گزارش بانک جهانی نشان می دهد که جایگاه منطقه ایران در میان کشورهای موضوع سند چشم انداز( کشورهای همسایه و منطقه) در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ تغییری نداشته و همچنان کشورمان در رتبه ۱۶ از میان ۲۵ کشور قرار دارد. موضوعی که نشان می دهد برای ارتقای جایگاه منطقه ای کشورمان در گزارش سهولت انجام کسب و کار نیازمند تغییرات زیادی در شرایط اقتصادی هستیم.

اخبار مرتبط
 
   
 
دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(