امروز: شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۳۹۷ - Saturday, 18 August , 2018
کد خبر: 84255

روش‌های جدید تامین مالی برای استارت‌آپ‌ها

مانوئل دِ لا اسپرانزا با اعضای هیات مدیره شرکت ویو (Wave) که چند سال قبل آن را تاسیس کرده بود، جلسه داشت. او مطمئن بود هیات مدیره از پیشرفت شرکت رضایت دارد، اما باید به آنها توضیح می‌داد با اینکه دو ماه است از طریق سرمایه‌گذاران فرشته ۵۰۰ هزار یورو پ ...
مانوئل دِ لا اسپرانزا با اعضای هیات مدیره شرکت ویو (Wave) که چند سال قبل آن را تاسیس کرده بود، جلسه داشت. او مطمئن بود هیات مدیره از پیشرفت شرکت رضایت دارد، اما باید به آنها توضیح می‌داد با اینکه دو ماه است از طریق سرمایه‌گذاران فرشته ۵۰۰ هزار یورو پول به بودجه شرکت تزریق شده، دور جدیدی از تامین مالی مورد نیاز است. او به این فکر می‌کرد که هیات مدیره چه واکنشی به این درخواست و همچنین نحوه تامین مالی مد‌نظر او نشان می‌دهد؟
روش‌های جدید تامین مالی برای استارت‌آپ‌ها

ویو یک اپلیکیشن موبایل است که امکان تماس با افراد دیگر را به‌صورت آنی و دیدن موقعیت مکانی آنها فراهم می‌کند. مانوئل به همراه یکی از دوستانش اولین بار این اپلیکیشن را در برزیل راه‌اندازی کرد. استقبال از این اپلیکیشن فراتر از انتظارات بود و هر هفته ۶۰ هزار کاربر به آن اضافه می‌شد و تعداد کل کاربران فعال آن در سال اول ماهانه به ۳۰۰ هزار نفر رسید. بیش از ۸۰ درصد کاربران، تکراری و عمدتا در بازارهای نوظهور بودند. شرکت ویو با مشاهده این پتانسیل رشد امیدبخش، انگیزه گرفت و این اپلیکیشن را در رویدادهای استارت‌آپی عمومی در سراسر دنیا به نمایش گذاشت.

موسسان ویو برای تامین مالی، ابتدا روی دوستان و خانواده خود حساب کردند و حدود ۳۷۵ هزار یورو قرض گرفتند تا بنگاهشان را راه‌اندازی کنند. وقتی آنها دیدند که ایده‌شان نتیجه‌بخش است، به دنبال سرمایه‌گذاران خارجی رفتند. آنها توانستند از طریق سرمایه‌گذاران فرشته و شتاب‌دهنده‌ها ۸۵۰ هزار یورو بودجه به دست آورند و یک سال بعد ۵۰۰ هزار یورو دیگر به آن اضافه شد.آنها امید داشتند که با این روش سرمایه شرکت را به تدریج بالا ببرند. اما برای تسریع رشد بلند‌مدت و حفظ آن، خیلی زود مشخص شد که سرمایه مورد نیاز از این رقم‌ها بالاتر است. مانوئل گزینه‌هایی را که در ذهنش وجود داشت مرور کرد.

  سه گزینه روی میز

اولین گزینه این بود که او دوباره به سرمایه‌گذاران فرشته که با سایر سرمایه‌گذاران هم ارتباطاتی داشتند، روی بیاورد. اما به این فکر می‌کرد که تا کی می‌تواند از آنها درخواست پول کند.گزینه دوم این بود که سراغ صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر بزرگ‌تر برود. اما نگرانی او این بود که این صندوق‌ها او را تحت فشار بگذارند و بخواهند که ویو مطابق جدول زمانی و برنامه‌های آنها پیش برود.  گزینه سوم زمانی نمایان شد که مانوئل تماسی از مدیر عامل یک پلت‌فرم تامین سرمایه‌ جمعی خرد (crowd equity) دریافت کرد. فرق تامین سرمایه جمعی خرد با تامین سرمایه جمعی (Crowdfunding) و وام‌دهی جمعی (Crowdlending) این است که در تامین سرمایه جمعی خرد، صدها یا هزاران نفر از مردم هر یک پول اندکی را می‌گذارند و این پول‌ها جمع می‌شوند تا یک پروژه کسب‌وکار مشترک بین آنها تامین مالی شود. اما در اینجا یک تفاوت کلیدی وجود دارد. در وام‌دهی جمعی، از یک جمعیت مشخص پول قرض گرفته می‌شود و این پول بعدا بازپرداخت می‌شود. در تامین سرمایه جمعی، افراد پول می‌دهند تا از یک عامل مشخص حمایت کنند و اغلب هم انتظار پس گرفتن پولشان را ندارند. اما در تامین سرمایه جمعی خرد، سرمایه‌گذاران در نهایت سهامی در یک شرکت به دست می‌آورند و در سود و زیان آن شریک می‌شوند. در این روش، به جای چند سرمایه‌گذار بزرگ، تعداد زیادی سرمایه‌گذار کوچک دور هم جمع می‌شوند. آیا این روش تامین مالی می‌تواند گزینه مطلوبی برای شرکت ویو باشد؟

  پیروی از جمع

به‌طور کلی، مفهوم جمع به چند نوع خاص از کسب‌وکارهای گروهی محدود شده است: باشگاه‌های ورزشی، رستوران‌ها، کارگاه‌های هنری و فعالیت‌های اجتماعی. این کسب‌وکارها ویژگی‌های مشترک چندانی با نوع فعالیت رشد‌محور ویو ندارند. به علاوه، پیمودن این مسیر، هزینه‌ها و تلاش‌های اضافه‌ای برای راه‌اندازی یک کمپین تامین سرمایه جمعی خرد را در برمی‌گیرد. چنین کمپین‌هایی نیازمند علنی کردن داده‌های شرکتی حساسی هستند که قبل از آن محرمانه بودند.  علاوه بر اینها، مبالغ میانگین به دست آمده از دیگر پلت‌فرم‌های تامین سرمایه جمعی خرد کمتر از میزان سرمایه‌ای است که ویو برای آینده خود به آن نیاز دارد. شاید گزینه تامین سرمایه جمعی خرد را بتوان با حمایت یک سرمایه‌گذار فرشته یا سرمایه‌گذاری خطرپذیر در آینده، ترکیب کرد.مانوئل در مسیر جلسه، هر سه گزینه را مرور کرد. او چطور می‌توانست نیاز به یک تامین مالی دیگر را تنها دو ماه بعد از تامین مالی قبلی به اعضا توضیح بدهد؟ آیا الان زمان مناسبی برای تامین سرمایه جمعی خرد است؟ آیا بهتر است گزینه‌های سنتی بیشتری را بررسی کند؟ اگر خودش را جای سرمایه‌گذاران بگذارد، تامین سرمایه جمعی خرد چه مزایا و چه معایبی برای آنها دارد و او چطور می‌تواند نگرانی‌های آنها را در مورد سرمایه‌گذاری از این طریق به حداقل برساند؟

آلبرتو کاسارز مدیر عامل شرکت تریسون

تصمیم شرکت ویو برای تامین مالی سه نگرانی را در ذهن من ایجاد می‌کند: ۱) دور بعدی تامین مالی قرار است برای چه کاری استفاده شود؛ ۲) چقدر احتمال دارد که ویو بتواند برای تامین مالی در آینده نزدیک روی پای خودش بایستد و ۳) احتمال یادگیری سازمانی چقدر است.

در مورد نگرانی اول، این سوال مطرح می‌شود که آیا ویو به سرمایه بیشتر نیاز دارد تا به مرحله بعدی رشد برسد یا اینکه بقای خود را تضمین کند؟ این واقعیت که کارآفرینان این شرکت تنها دو ماه بعد از آخرین دریافت پولی که داشته‌اند به تزریق مالی جدید نیاز پیدا کرده‌اند، من را به این نتیجه می‌رساند که بیشتر مورد دوم مد نظر است.آنچه ویو واقعا نیاز دارد، افزایش قابل توجه تعداد کاربرانش است. هر سرمایه‌گذاری جدیدی باید به سمت این هدف باشد. در این صورت، تامین سرمایه جمعی خرد گزینه دیگری است که در کنار روش‌های سنتی تامین مالی می‌توان در نظر گرفت. اما موضوع به همین‌ جا ختم نمی‌شود. اگر افزایش پایگاه کاربران هدف اصلی باشد، می‌توانید دیگر اشکال تامین سرمایه جمعی خرد مثل تبلیغات را هم در نظر بگیرید. این کار برای شرکت‌هایی که نیاز به رشد سریع در بازارهای خاص دارند، اما منابع کافی برای پرداخت هزینه‌های کمپین‌های تبلیغاتی را ندارند،‌ موثر است.

در مورد نگرانی دومم، این سوال مطرح می‌شود که فرشتگان کسب‌وکار که در شرکت سهام دارند، چه واکنشی نسبت به دور جدید تامین مالی نشان خواهند داد؟ مطمئنا، استقبال از تامین سرمایه جمعی خرد مانع ادامه سرمایه‌گذاری این فرشتگان نخواهد شد، اما مشخص نیست که آیا خروج آنها از سرمایه‌گذاری را تسهیل خواهد کرد یا نه. صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، به دلیل اینکه همواره می‌توانند سهام دیگران را بخرند، این نگرانی‌ها را ندارند. به هر حال، داشتن تعداد زیادی سهامدار خرد می‌تواند مشکل‌آفرین باشد، چون این سهامداران انگیزه‌ای برای فروش دارایی‌های کوچک خود ندارند.  برای جلوگیری از این اتفاق، بنیان‌گذاران ویو باید بندی را به توافق‌نامه سهامداران خود اضافه کنند که با تصمیم‌گیری‌های شرکای اصلی شرکت موافقت کنند. در این صورت، تضمین می‌شود که پلت‌فرم تامین سرمایه جمعی خرد شرایطی برای هر گونه افزایش سرمایه در آینده یا عملکرد کلی کسب‌وکار نمی‌گذارد.  سومین نگرانی من خیلی مهم است: اینکه بفهمیم هر دور تامین مالی چه دستاوردی برای کسب‌وکار و یادگیری کارآفرینانه دارد. فرشتگان کسب‌وکار دستاوردی بیش از پول برای شرکت دارند. آنها به آموزش‌های مناسب و بستن قراردادهای مفید کمک می‌کنند، در حالی که تامین سرمایه جمعی خرد چنین ویژگی‌هایی ندارد.این به این معنا نیست که فرشتگان یا سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر تنها راه حل برای ویو هستند. با اینکه تامین سرمایه جمعی خرد دردسر و ریسک بیشتری نسبت به گزینه‌های دیگر دارد، اما بهایی است که کارآفرینانی که تصمیم‌های تهاجمی برای رشد می‌گیرند، باید بپردازند. از بین گزینه‌های موجود، تامین سرمایه جمعی خرد بیشترین استقلال را به بنیان‌گذاران ویو می‌دهد.

سارا کُن، موسس و از مدیران شرکت سوشیال امپکت

این کارآفرینان با اینکه خیلی از منطقه سیلیکون ولی آمریکا دور هستند، اما ظاهرا در همان دامی افتاده‌اند که خیلی از استارت‌آپ‌های این منطقه گرفتار آن می‌شوند: تمرکز صرف بر تامین مالی و فکر نکردن به خود کسب‌وکار. این کارآفرینان اول باید طرحی برای رشد دادن شرکت‌شان و رساندن آن به مرحله بعد داشته باشند. بعد از اینکه چنین طرحی ایجاد شد، نیازهای تامین مالی آنها خود به خود ظاهر می‌شود.

در حال حاضر، شاید این کسب‌وکار برای تامین مالی جذاب نباشد؛ چه از طریق سرمایه‌گذاری خطرپذیر سنتی و چه از طریق جمع‌سپاری، چون ظاهرا هنوز به پرسش‌های اولیه در مورد کسب‌وکارشان پاسخ نداده‌اند. مدل کسب‌وکارشان چیست؟ چگونه می‌خواهند درآمدزایی داشته باشند؟ تا چه زمانی می‌خواهند وابسته به تامین مالی از خارج باشند؟ چرا مبلغی را که در آخرین دور تامین مالی نیاز داشتند، پایین‌تر از حد لازم برآورد کردند؟

استراتژی معقول این است که ابتدا سهم بازار را در نظر بگیرند و از مشتریان خود درآمد کسب‌ کنند. اگر این موضوع عملی شود، استراتژی تامین مالی به‌طور طبیعی ایجاد می‌شود: باید با بالاترین سرعت ممکن تامین سرمایه کند تا پایگاه مشتریان را رشد دهند. این کار با تامین سرمایه جمعی به تنهایی امکان‌پذیر نیست، بنابراین باید به سرمایه‌گذاری خطرپذیر سنتی روی بیاورند.استراتژی دیگر این است که حداقل مبلغ لازم را برای خودحمایتی در اسرع وقت تامین کنند. در این مورد، به طرحی برای چگونگی انجام این کار نیاز دارند. از نظر من، نیاز به جذب سرمایه بیشتر تنها دو ماه بعد از آنکه ۵۰۰ هزار یورو جذب کرده بودند، نشان‌دهنده عدم برنامه‌ریزی مناسب است. تا زمانی که طرح بهتری تدوین نشده، آنها نباید سراغ سرمایه‌گذار دیگری بروند.

وقتی طرح کسب‌وکار منطقی تدوین شد، پیشنهاد من این است که به همان فرشتگان کسب‌وکار قبلی مراجعه کنند. از نظر اخلاقی، باید حداقل به سرمایه‌گذاران موجود این شانس داده شود که سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشند و بعد به سرمایه‌گذاران دیگر رجوع شود. اگر سرمایه‌گذاران موجود مخالفت کردند، فکر می‌کنم شرکت ویو باید در مرحله بعد به سرمایه‌گذاران بذر (seed) روی آورد. این سرمایه‌گذاران دنیایی از تجربه و آموزش را با خود دارند که نمی‌توانید آن را از تامین سرمایه جمعی خرد به دست آورید. حتی اگر نتوانید تامین مالی درستی کنید، روی آوردن صرف به صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مثل این است که یک دوره MBA کوچک را در کسب‌وکارتان اجرا کرده‌اید. در این صورت می‌فهمید این صندوق‌ها به چه چیزی اهمیت می‌دهند و می‌توانید معیارهای خود را با بازار مقایسه کنید و توصیه‌های ارزشمندی دریافت کنید. با توجه به اینکه مشخص است ویو برنامه کسب‌وکار درستی ندارد، من فکر می‌کنم آنها باید به دنبال منابعی باشند که آموزش‌های قوی به آنها می‌دهد.به‌طور خلاصه، من فکر می‌کنم بنیان‌گذاران ویو ابتدا باید برخی مسائل اساسی را در کسب‌وکارشان حل کنند. بعد از آن، برنامه تامین مالی واضح‌تر خواهد شد.

کارلوس دلا مازا مدیر کیزابانک

مسیری که ویو دنبال می‌کند، برای یک استارت‌آپ تکنولوژی طبیعی است. تکنولوژی مدل‌های کسب‌وکار جدیدی را ایجاد می‌کند که پتانسیل رشد سریع را دارند. اما رشد سریع به سطوح فزاینده تامین مالی نیاز دارد تا جریان نقدی کافی برای شرکت ایجاد شود. قبل از اینکه جریان نقدی پایداری وجود داشته باشد، استارت‌آپ‌ها عمدتا به واسطه تزریق سرمایه مکرر تامین مالی می‌کنند. این تامین مالی ابتدا از منابع نزدیک به بنیان‌گذاران شرکت یا افرادی که در آن بخش از بازاری که استارت‌آپ می‌خواهد به آن برسد تخصص دارند، صورت می‌گیرد. این همان کاری است که ویو انجام داد.

به محض اینکه مدل کسب‌وکار مسیر خود را پیدا کرد و منابع اولیه تامین مالی به پایان رسید، بنیان‌گذاران شرکت باید به دنبال منابع دیگر باشند. به همین دلیل، بسیار مهم است که سرمایه‌گذاران در مراحل اول به این نکته پی ببرند که مشارکت‌شان همراه بارشد شرکت کمرنگ می‌شود.از گذشته، سرمایه‌گذاران خطرپذیر همراهان طبیعی هر استارت‌آپی بودند. برای شرکت‌هایی که به دنبال گسترش خود هستند، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، شرکایی ایده‌آل محسوب می‌شوند، چون دانش و تجربه ارزشمندی را همراه با سرمایه‌گذاری خود وارد کار می‌کنند. اما به هر حال، سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر می‌توانند در مواردی محدودکننده باشند و سرمایه‌گذاری آنها معمولا با شرایطی همراه است. از سوی دیگر، تامین سرمایه جمعی خرد می‌تواند فرصت سرمایه‌گذاری را برای چندین گروه فراهم کند.

این مکانیزم سرمایه‌گذاری نسبتا جدید منابع مرتبط تامین سرمایه را توسعه می‌دهد و به جای چند بازیگر بزرگ، سرمایه‌گذاران کوچک زیادی را درگیر می‌کند.  از چشم‌انداز سرمایه‌گذاران خصوصی، تامین سرمایه جمعی خرد فرصت‌های کسب‌وکار جالبی ایجاد می‌کند. قبلا چنین فرصت‌هایی فقط در اختیار سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر بود که پول زیادی داشتند. اما این روش، دموکراسی را در دنیای تامین مالی استارت‌آپ‌ها برقرار می‌کند. البته همه چیز هم به نفع سرمایه‌گذاران خصوصی نیست. از آنجایی که آنها سهامداران اقلیت هستند، کسی را ندارند که برای منافع‌شان فراتر از سهم مالی اولیه‌ بجنگد.  تامین سرمایه جمعی خرد با ریسک همراه است. همه ذی‌نفعان باید از ضوابط تنوع‌سازی تامین مالی و کمبود نقدینگی شرکت اطلاع داشته باشند. در مراحل اولیه، تنها درصد اندکی از سرمایه‌گذاری‌ها موفقیت‌آمیز هستند و سرمایه‌گذاران قادر نخواهند بود سهام خود را در کوتاه مدت به فروش برسانند.

با در نظر گرفتن این فاکتورها تامین سرمایه جمعی خرد برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی که زمان و دانش خوبی دارند، یک گزینه مناسب است و روشی را در اختیار کسانی قرار می‌دهد که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کوچکی داشته باشند.  افزایش محبوبیت تامین سرمایه جمعی خرد نشانه‌ تکامل تامین مالی کارآفرینانه است. وقتی اکوسیستم نوآوری به بلوغ می‌رسد، مکانیزم‌های تامین مالی مختلفی ظهور می‌کنند که هر یک با نیازها و واقعیت‌های مختلف سازگاری دارند. نظر من این است که پلت‌فرم‌های تامین سرمایه جمعی خرد خود را آماده می‌کنند که به‌عنوان مکمل و نه جایگزین دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری وارد میدان شوند.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(