شورای رقابت نرخ افزایش قیمت خودروهای داخلی را اعلام کرد

چاپ

«رضا شیوا» عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اعلام این مطلب افزود: این افزایش قیمت ها با توجه به تورم بخشی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، مقوله کیفیت اعلامی از سوی سازمان ملی استاندارد و بهره وری (۲٫۵ درصد تعیین شده در برنامه ششم توسعه) تعیین شد.
وی افزود: افزایش قیمت ها برای سال ۹۷ بوده و به احتمال زیاد از آغاز تیرماه جاری اجرایی می شود.
شیوا با اشاره به افزایش بی رویه قیمت برخی خودروها در بازار، خاطرنشان کرد: پیش بینی زمان به تعادل رسیدن بازار در شرایط فعلی و با وجود خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها سخت است.
وی اضافه کرد: در این شرایط شاهدیم افرادی که نقدینگی سرگردان در دست دارند، در زمینه خرید خودرو، سکه، ارز و غیره سرمایه گذاری کردند؛ هرچند این موضوع کوتاه مدت خواهد بود و دوام نخواهد داشت.
رئیس شورای رقابت اظهار داشت: البته مردم مقصر آشفته بازار فعلی قیمتی نیستند، اما دستکم می توانند با نخریدن خودرو در صورتی که نیاز ندارند، به مشکلات دامن نزنند.
وی تاکید کرد: تقاضای موجود در بازار خودرو، یک تقاضای کاذب است و باید پذیرفت در چنین بازاری همواره افرادی سوء استفاده کننده وجود دارند که به دنبال سودهای کلان و نامتعارف بازار را به هم می ریزند.
شیوا در خاتمه بار دیگر تاکید کرد: تقاضای کاذب موجود با پیشی گرفتن از عرضه، افزایش قیمت های خودرو را رقم زد.
به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت اردیبهشت ماه امسال افزایش نرخ ارز و حداقل دستمزدها را به عنوان عوامل اجتناب ناپذیر گرانی خودروهای داخلی و خارجی اعلام کرده بود اما هفته گذشته در اظهار نظری بیان داشت: خودروسازان مجاز به افزایش بیش از ۹٫۶ درصدی قیمت خودروهای داخلی نیستند.

به اشتراک بگذارید...