امروز: دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۷ - Monday, 23 July , 2018
کد خبر: 69430

ضرورت نوآوری در کسب و کار

یکی از مشکلات بزرگ شرکت ها در هر کسب و کاری این است که اگر یک شرکت بتواند به موفقیتی دست پیدا کند، همگان در تلاش برای به کار بردن همان روش برای خود خواهند بود. نکته ای که مدیران این شرکت ها نسبت به آن بی تفاوت هستند این است که در ابتدا باید ...

یکی از مشکلات بزرگ شرکت ها در هر کسب و کاری این است که اگر یک شرکت بتواند به موفقیتی دست پیدا کند، همگان در تلاش برای به کار بردن همان روش برای خود خواهند بود. نکته ای که مدیران این شرکت ها نسبت به آن بی تفاوت هستند این است که در ابتدا باید علت موفقیت آمیز بودن آن را بررسی کنند.

شاید یکی از علت های مفید بودن آن در این بوده است که شرکت مذکور به کمک آن توانسته است خلاقیتی جدید در بازار از خود نشان دهد و این نوآوری باعث جلب نگاه ها شده است. حال اگر شما نیز بخواهید همین طرح را پیاده کنید این احتمال بسیار قوی است که با مشکل یا حتی شکست در پیاده سازی و عملی کردن آن مواجه شوید.

در بازار حال حاضر فضا بسیار رقابتی شده است و شرکت ها هر کدام سعی می کنند تا در این اوضاع بتوانند اقدامی را صورت دهند که بتواند مشتری را به سوی خود جذب کنند. تحت این شرایط کپی برداری شما از طرح موفق سایرین بدون شک نمی تواند برای شما مزیت بزرگی محسوب شود. در واقع شما در بهترین شرایط تنها یک کپی از طرح اصلی هستید. به همین خاطر لازم است همواره به فکر یافتن برنامه و طرحی باشید که برای بازار هدف تازگی و جذابیت بالایی داشته باشد.

هر یک از ما دارای شغلی هستیم و تلاش می کنیم تا در آن پیشرفت کنیم، کارمند، دانشجو، دانش آموز، کارگر، معلم، پزشک، استاد و… همه و همه در تلاشیم تا در حرفه خود پیشرفت کنیم، حال فرض می کنیم شما یک طراح پارچه هستید، سال های زیادی درس خوانده و مطالعه  کرده اید و سختی های زیادی در این راه کشیده اید تا مهارت لازم را برای طراحی به دست آورید، پس از چند سال تلاش طرحی زیبا و منحصر به فرد ایجاد کرده اید و قصد دارید با فروش آن کسب درآمد کنید، برای این منظور با شرکت های نساجی قرارداد بسته و طرح تان را به فروش می رسانید، اگر همه چیز به خوبی پیش برود شما نتیجه سال ها زحمت و تلاش تان را می بینید و بالاخره به درآمد می رسید!

اما این یک روی سکه است، فرض کنید تمام مراحل را طی کرده  و طرح خودتان را آماده ساخته اید، در میانه راه شخصی طرح تان را دزدیده و آن را به نام خودش ثبت می کند، حاصل سال ها تلاش و دسترنج شما به راحتی دزدیده می شود و دیگر نمی توانید درآمدی داشته باشید، چون شخص دیگری فکر و ایده شما را دزدیده و آن را به نام خودش ثبت کرده یا شاید به رایگان در اختیار سایرین قرار داده است. بدون شک این اتفاق امری ناخوشایند است و باعث می شود تلاش های شما به نفع فرد دیگری به کار گرفته شود.

به همین خاطر لازم است تا همواره از ایده خود، تا زمان اجرایی شدن محافظت کنید. به گزارش دریک آنلاین به نقل از فرصت امروز، در واقع بعد از پیاده سازی آن برای خود دیگر اگر شرکتی هم از آن استفاده کند نخواهد توانست به مانند شما موفقیت کسب کند و این اقدام وی لطمه ای به شما وارد نخواهد ساخت.

برای مثال می توان به خبرگزاری ها اشاره کرد که هر یک سعی می کنند تا اخبار را زودتر از سایرین منتشر کنند. علت انجام این امر نیز این است که هنگامی که خبر برای نخستین بار توسط آنان به کار گرفته شود، دیگر مهم نیست که چند ساعت بعد توسط خبرگزاری دیگری به نمایش در بیاید. آنها توانسته اند نخستین تیم خبری باشند که آن را پوشش داده است و این خود باعث تمایز آنها خواهد شد و بدون شک یک خبر تنها موقعی ارزش بالای خود را دارد که هنوز بیان نشده باشد. به همین خاطر کپی برداری سایر افراد نمی تواند باعث مشکل شما شود. در واقع آنان تنها با این کار وقت خود را که می توانست صرف تهیه خبری جدید و دسته اول شود صرف یک خبر تکراری کرده اند.

توصیه های کاربردی

-اگر کارآفرینی هستید، نوآوری در مدل کسب و کارتان آسان تر از شرکت های بزرگ است. در واقع یک مدل کسب و کار نوآورانه بهترین سلاح شما در مقابل شرکت های بزرگ موجود است. نوآوری فنی ممکن است به شما ۶ تا ۱۸ ماه مزیت رقابتی بدهد.

– خلاقیت اشاره به قدرت ایجاد اندیشه های نو دارد و نوآوری به معنای کاربردی ساختن آن افکار تازه و نو است. اگرچه تعاریف این دو متفاوت هستند با این حال کاملا مرتبط با یکدیگرند. به همین خاطر لازم است از هر دو آن در راستای موفقیت، استفاده کنید. این نکته را هرگز فراموش نکنید که افراد در بیشتر مواقع تحت تاثیر چیزهای جدید قرار می گیرند.

– ﺳﺎزﻣﺎن و ﮔﺮوه ﺧﻼق ﺑﻪ رهبری ﺧﻼق ﻧﯿﺎز دارد ﮐﻪ در اﯾﺠﺎد و نگهداری ﻓﺮهنگ ﺧﻼق داﺧﻠﯽ و ﺗﺮﻏﯿﺐ و به وﺟﻮد آﻣﺪن اﻧﮕﯿﺰه ﺑﺮای رﻓﺘﺎر ﺧﻼق ﺳﺎزﻣﺎن و ﺑﺮای رﻓﺘﺎر ﺧﻼق اﻓﺮاد ﮐﻮﺷﺎ ﺑﺎﺷﺪ.

– مدل های قدیمی و راهکارهای گذشته پاسخگوی چالش های امروز نیستند، به همین خاطر لازم است در تمامی موارد نوآوری را داشته باشید.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(