امروز: شنبه, ۳۰ تیر , ۱۳۹۷ - Saturday, 21 July , 2018
کد خبر: 74901

ظرفیت تولید نفت ایران در پایان قرن چقدر می‌شود؟

ظرفیت تولید نفت خام ایران در پایان قرن حاضر به نزدیکی ۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. ...

طبق پیش بینی های صورت گرفته میزان تولید نفت خام در کشور، بر اساس اهداف پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه در پایان سال ۱۳۹۹، به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

مقرر است از این ظرفیت ایجاد شده برای تولید روزانه ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار بشکه نفت استفاده شود. فعالیت دولت نهم در سال ۱۳۸۴ در شرایطی آغاز شد که میزان تولید نفت خام ایران ۴ میلیون و ۲ هزار بشکه در روز بود اما در پایان دوره عملکرد دولت دهم، یعنی در سال ۱۳۹۱ میزان تولید نفت با کاهشی چشمگیر به ۲ میلیون و ۸۴۰ هزار بشکه در روز رسیده بود.

شرایط سخت و صعب اقتصادی ناشی از تشدید تحریم های ایران که به نفت نیز سرایت کرده بود، مهمترین دلیل کاهش شدید تولید نفت در این دوره زمانی تلقی می شود.

هر چند آمار مذکور از سوی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ارائه شده است اما آمارهای بانک مرکزی نیز موید روند کاهشی تولید و صادرات نفت در دوره هشت ساله تصدی دولت نهم و دهم بوده است.

این روند تحت تاثیر شرایط نامساعد اقتصاد در سال ۱۳۹۳ نیز تداوم یافت اما پس از امضای برجام و دستیابی به توافق های اولیه در سال ۱۳۹۴، روند رو به رشد تولید نفت در ایران بار دیگر آغاز شد به طوری که در اردیبهشت ماه سال جاری میزان تولید نفت به ۳ میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه در روز رسید که نشان گر موقعیت مناسب ایران در این حوزه استراتژیک است.

ایران یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر هیدروکربوری در جهان تلقی می شود از این رو حضور در بازارهای بین المللی نفت و حتی گاز از منظر اقتصادی و سیاسی واجد اهمیت فراوانی برای کشور است.
ارزیابی اهداف کمی برنامه ششم توسعه نشان می دهد ایران در پایان سال گذشته از اهداف پیش بینی شده در حوزه تولید نفت خام جلوتر از برنامه بوده است.

در قالب برنامه ششم توسعه مقرر بود ایران در پایان سال گذشته بتواند به تولید روزانه ۳ میلیون و ۴۶۰ نفت خام دست یابد اما طبق اعلام صورت گرفته میزان تولید به ۳ میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه در روز رسیده بود.

صنعت نفت و گاز ایران در شرایط کنونی یکی از جذاب ترین صنایع برای ورود سرمایه گذاران خارجی است و طبق پیش بینی ها ورود سرمایه به این بخش از ضروریات انکارناپذیر اقتصاد ایران است.

طراحی نسل جدید قراردادهای نفتی از یک سو و اجرایی شدن برجام از سوی دیگر امیدواری ها نسبت به تحقق این برنامه را افزایش داده است.
بر این اساس اولین قرارداد با یک شرکت اروپایی در پارس جنوبی منعقد شده و رایزنی ها برای انعقاد قراردادهای جدید تداوم دارد.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(