امروز: سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۳۹۷ - Tuesday, 22 May , 2018
کد خبر: 67405

مقاومت در مقابل کسب و کارهای نوین محکوم به شکست است

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران چندی پیش در یکی از اظهار نظرهای خود در رسانه ها با اشاره به اینکه نمی توان جلوی پیشرفت کار کسب و کارهای مجازی را گرفت، در برابر نگرانی مشاغل سنتی از تشکیل اتحادیه جدید گفت: باید در راستای ارائه خدمات نوین حرکت کنند. م ...

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران چندی پیش در یکی از اظهار نظرهای خود در رسانه ها با اشاره به اینکه نمی توان جلوی پیشرفت کار کسب و کارهای مجازی را گرفت، در برابر نگرانی مشاغل سنتی از تشکیل اتحادیه جدید گفت: باید در راستای ارائه خدمات نوین حرکت کنند. موضوع مقاومت کسب و کارهای سنتی، موضوع خاص ایران نیست و این مسئله در تمام کشورهایی که این دوران را سپری کرده اند، اتفاق افتاده و به همین علت است که به این کسب و کارها، کسب و کارهای اختلال گر (Disruptive Companies) می گویند.

وی ادامه داد: البته این اختلال به معنی نوآوری و خلاقیتی است که به همراه فناوری و پلتفرم های جدید کسب و کار، منجر به رشد و بهره وری بالاتر می شود اما برای کسب و کارهای سنتی مشکل ایجاد می کند.  تنها راهکار موجود برای کسب و کارهای سنتی را درک صحیح و شناخت کامل از این تحول ساختاری و حرکت آگاهانه در جهت آن دانست و تأکید کرد: هر گونه مقاومت در برابر این حرکت محکوم به شکست است.

حرکت به سمت فناوری به معنی راه اندازی یک وب سایت یا یک اپلیکیشن موبایل نیست و متأسفانه بسیاری از دوستان با چنین برداشتی ساده انگارانه زیان های زیادی را تجربه کرده اند و در نهایت از بازار خارج شده اند. طراحی استراتژی کسب و کار و پلتفرم هایی که بتوان براساس آن نیازهای آینده را پاسخ داد، مهم ترین بخش کسب و کارهای مجازی هستند، پس از آن نیروی انسانی ماهر از اصلی ترین پیش نیازها برای پیاده سازی و اداره این کسب و کارها است، پس اینکه فکر کنیم حرکت به سمت فناوری صرفا با راه اندازی یک وب سایت صورت می گیرد، واقعا اشتباه است.

  نقش دولت در حمایت از کسب و کارهای مجازی بسیار مهم است و حمایت صرفا به معنای برگزاری چندین جلسه حتی در سطح وزرا یا فعالان این صنف نیست. حمایت نیازمند عزم جدی و راسخ و حرکت به این سمت در کنار فعالان این حوزه است، البته اینکه در سطح وزرا شاهد همین حمایت هستیم بسیار حائز اهمیت و خوب است.

در حال حاضر پول، قدرت و ارتباطات نزد کسب و کارهای سنتی و بازاریان است و آنها فعالیت های این بخش را تهدیدی برای خود می دانند و سعی می کنند از تمامی ابزارهای ممکن برای مقابله با این بخش استفاده کنند. اما نگاهی به تجربه کشورهای دیگر نشان می دهد که این مقاومت بی نتیجه خواهد بود و لذا توصیه من به دوستان تغییر رویکرد است.

افزایش رقابت و بهره وری در کنار افزایش کیفیت خدمات و کاهش قیمت ها نتیجه ورود کسب و کارهای اینترنتی به بازار است و مصرف کنندگان برنده نهایی این جریان هستند. در این پروسه میلیون ها نفر از هموطنان عزیز ما منتفع خواهند بود و بخش اندکی از جامعه هم به دلیل عدم توانایی در رقابت، از بازار حذف می شوند.

اخبار مرتبط
 
   
 
دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(