امروز: دوشنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۶ - Monday, 24 April , 2017
کد خبر: 47585

نقدینگی به ۱۱۶۱ هزار میلیارد ریال رسید/ کاهش رشد برای چهارمین ماه

بانک مرکزی اعلام کرد: حجم نقدینگی کشور در پایان آبان ماه امسال به 11618.2 هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با مهرماه امسال 0.3درصد کاهش دارد. ...

بر اساس گزیده های آماری منتشره بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان هشت ماه نخست امسال (پایان آبان ماه ) نسبت به پایان سال ۱۳۹۴(اسفندماه) رشد ۱۴٫۲ درصدی داشته است.
رشد حجم نقدینگی در مهر ماه امسال به ۲۸٫۳ درصد رسیده بود و این رقم در پایان آبان ماه ۲۸ درصد اعلام شد که کاهش ۰٫۳ درصدی دارد و برای چهارمین ماه متوالی روند صعودی آن منفی شده است.
حجم نقدینگی در تیر ماه امسال با ۳۰ درصد رشد به اوج رسید، اما از مرداد ماه روند کاهشی خود را آغاز کرد و به عدد ۲۹٫۲ درصد رسید؛ این شاخص در شهریور ماه رشد ۲۸٫۶ درصدی و در مهر ماه رشد ۲۸٫۳ درصدی را ثبت کرد و اکنون به ۲۸ درصد رسیده است.
نقدینگی مجموع پول و شبه‌پول است که از جمع اسکناس‌ها و مسکوکات و سپرده‌های دیداری در یک کشور حاصل می شود.
در این بررسی حجم پول به ۱۴۹۷٫۲ هزار میلیارد ریال و شبه پول به ۱۰۱۲۱ هزار میلیارد ریال رسیده است که این دو شاخص نسبت به آبان ماه پارسال به ترتیب ۲۷٫۴ درصد و ۲۸٫۱ درصد رشد داشته اند.
به گزارش دریک آنلاین به نقل از ایرنا، بررسی میزان رشد پول و شبه پول از اسفند ماه پارسال تا پایان آبان امسال ( هفت ماهه سال جاری) بیانگر آن است که به ترتیب رشد ۹٫۵ درصدی و ۱۴٫۹ درصدی را پشت سر گذاشته اند.

* بدهی های دولت
میزان بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان آبان ماه ۶۱۸٫۹ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به اسفند ماه پارسال ۱۹ درصد و نسبت به آبان ماه پارسال (تغییرات یک ساله) ۱۵٫۸ درصد رشد دارد.
از این میزان بدهی، سهم دولت ۳۵۴٫۸ هزار میلیارد ریال و سهم شرکت ها و موسسات دولتی ۲۶۴٫۱ هزار میلیارد ریال است.
میزان بدهی های دولت به بانک ها نیز در پایان آبان ماه بیانگر رشد ۲۰٫۲ درصدی آن نسبت به اسفندماه پارسال و رشد ۲۶٫۸ درصدی آن در یکسال منتهی به آبان امسال است.
بر این اساس بدهی دولت به بانک ها به ۲۰۹۰ هزار میلیارد ریال رسیده است که سهم دولت از این رقم ۱۷۸۶٫۸ هزار میلیارد ریال و سهم شرکت ها و موسسات دولتی ۳۰۳٫۴ هزار میلیارد ریال است.

*بدهی های خارجی
میزان بدهی های خارجی کشور در پایان آبان ماه به هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار (۸۰۰۱ میلیون دلار) رسید که سهم بدهی های کوتاه مدت ۲ میلیارد و ۷۶۹ میلیون دلار ( ۲۷۶۹ میلیون دلار) و بدهی های میان مدت و بلندمدت پنج میلیارد و ۲۳۲ میلیون دلار(۵۲۳۲ میلیون دلار) است.
در آبان ماه میانگین نرخ دلار در بازار بین بانکی ۳۱ هزار و ۸۶۴ ریال و در بازار آزاد ۳۶ هزار و ۴۲۴ ریال برآورد شده است.

بیمه پارسیان

اخبار مرتبط
 
 
 
دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 
آخرین مطالب
مدیسه  
 
 

قاصدک 24

 

اخبار تاپ - اخبار جدید لحظه ای ایران و جهان