امروز: جمعه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۷ - Friday, 17 August , 2018
کد خبر: 90988

هر متر خانه در تیرماه چقدر گران شد؟

متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران در آستانه هفت میلیون تومان قرار گرفت تا رشد ۵۴٫۲ درصدی در متوسط قیمت مسکن در تهران به ثبت برسد. ...

بررسی ها نشان می دهد هر متر مربع واحد مسکونی در تهران قیمتی در حدود ۶ میلیون و ۹۷۲ هزار تومان دارد که نسبت به ماه قبل یعنی خداد ماه امسال رشدی هفت درصدی و نسبت به تیرماه سال گذشته افزایشی ۵۴٫۲ درصدی را نشان می دهد.

هر چند قیمت ها در تهران افزایش یافته است اما تعداد معاملات در تیرماه نسبت به ماه پیش از آن و حتی ماه مشابه سال قبل کاهش یافته است.

برخی بر این اعتقادند که مسکن در تهران پس از رشد انفجاری قیمت دوباره به لاک رکود خزیده است .

مسکن از سال ۱۳۸۶ با رکودی سخت و سنکین روبرو شد اما به هم ریختگی بازارهای ارز و سکه  و رشد قیمت ها در کنار تنزل ارزش پول ملی سبب شد با رشد شدید قیمت، بار دیگر حجم معاملات کاهش یابد .

نبود قدرت خرید مسکن مهمترین عامل بروز این اتفاق تلقی می شود.نکته مهم اینجاست که بررسی ها نشان می دهد تقاضا برای واحدهای مسکونی کوچک تر در تهران همچنان بالاست و بازار این واحدها با رکود مواجه نیست . در عین حال پرطرفدارترین رنج قیمتی مسکن در تهران بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان گزارش شده است.

برآوردهای بانک مرکزی نشان می دهد میزان افزایش قیمت مسکن در بازه زمانی چهار ماهه منتهی به تیرماه سال ۱۳۹۷ برابر با ۴۱٫۳ درصد بوده است. متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۵ برابر با چهار میلیون و دویست هزار تومان و در چهار ماهه اول سال ۱۳۹۶ برابر با ۴ میلیون و ۴۲۶ هزار تومان بود . این رقم در چهار ماه نخست امسال به ۶ میلیون و ۲۴۷ هزار تومان رسیده است .

به این ترتیب رشد قیمت ها در چهار ماه اول سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۵ برابر با ۵٫۲ درصد و در سال جاری برابر با ۴۱٫۳ درصد بوده است.

مسکن از جمله پراهمیت ترین کالا در سبد مصرفی خانوار ایرانی است . به عبارت دیگر مسکن را می توان عصاره فعالیت اقتصادی و ثمره آن برای خانوار ایرانی دانست.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(