امروز: سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۳۹۷ - Tuesday, 22 May , 2018
کد خبر: 3452

هشدار نسبت به فقر بیشتر با «جهانی‌شدن»

چه به شکل جهانی شدن نگاه کنیم و چه به شکل جهانی‌کردن، این مفهوم، واقعیتی است اجتناب‌ناپذیر که باید با آن روبه‌رو شویم. پس در گام نخست باید توهم توطئه را کنار بگذاریم و بدون پیش فرض‌های قطعی و انعطاف‌ناپذیر به درکی درست، درباره ماهیت آن برسیم. ...

عنوان: نگاهی نو به جهانی‌شدن
نویسنده: جوزف ای. استیگلیتز
مترجم: مسعود کرباسیان
انتشارات: نشر چشمه

استیگلیتز، اقتصاددان معاصر آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۱ است. وی همچنین از مشهور‌ترین نمایندگان مکتب نئوکینزی محسوب می‌شود. استیگلیتز، شهرتش را به خصوص بعد از انتقادهای شدیداش از صندوق بین‌المللی پول و بانک‌جهانی به‌دست آورد. استیگلیتز در این گزاره که افراد همه، اطلاعات کافی برای انجام انتخاب‌های بهینه را در اختیار دارند، تردید می‌کند. برای این تردید استیگلیتز، دو دلیل وجود دارد که یکی مربوط به جانب تقاضاست و دیگری مربوط به جانب عرضه.

جوزف ای. استیلیتز، در معروف‌ترین دانشگاه‌های آمریکا تدریس کرده و در فاصله سال‌های 1993 تا 1995 عضو شورای مشاوران اقتصادی رئیس جمهور کلینتون و در فاصله سال‌های 1995 تا 1997 رئیس شورای مشاوران اقتصادی و عضو کابینه کلینتون بوده است. در فاصله سال‌های 1997 تا 2000 اقتصاددان ارشد و معاون ارشد رئیس بانک جهانی بوده و در سال 2001 جایزه نوبل اقتصادی را دریافت کرده است. وی ده‌ها کتاب، مقاله و سخنرانی تاکنون منتشر کرده و ده‌ها پست مشاور اقتصادی در آمریکا داشته است. در سال‌های اخیر وی منتقد عملکرد بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و وزارت خزانه‌داری آمریکا شده و چند کتاب در این رابطه نوشته است.

به گزارش دریک آنلاین به نقل از اقتصاد نیوز، کتاب حاضر دیدگاه‌های انتقادی شدیدتری نسبت به پدیده «جهانی‌سازی» را از وی نشان می‌دهد. او خالق شاخه‌ای از اقتصاد باعنوان «اقتصاد اطلاعات» است که موجب کشف عواقب اطلاعات نامتقارن شده است و عملا مغایر امر انتخاب و اخلاق است. کار او به این نتیجه منتهی شده که بازار به‌درستی عمل نمی‌کند و چگونه دخالت‌های مشخص دولت‌ها لازم است تا عملکرد بازار را اصلاح کند.

استیگلیتز به خصوصی‌سازی عنان گسیخته و بی‌برنامه، بدون اعمال سیاست‌های جبرانی اعتقاد ندارد و به دستیابی به شیوه‌های مناسب جهت خصوصی‌سازی از طریق بحث و گفت‌وگو بین دولت و بازار و انچمن‌های غیردولتی علاقه‌مند است. برای همین در جایی با صراحت عنوان می‌کند«اگر چاره‌ای اندیشیده نشود، جهانی شدن، فقر بیشتری را برای کشورها به ارمغان خواهد آورد.»

اما به این مسئله در دنیای امروز، چه به شکل جهانی شدن نگاه کنیم و چه به شکل جهانی‌کردن، واقعیتی است اجتناب‌ناپذیر که باید با آن روبه‌رو شویم و البته روبه‌رو هم شده‌ایم. پس در گام نخست باید توهم توطئه را کنار بگذاریم و بدون پیش فرض‌های قطعی و انعطاف‌ناپذیر به درکی درست، درباره ماهیت آن برسیم، شاخص‌های تاثیرگذارش را بشناسیم و نسبت خود را با آن تعریف کنیم.

با چنین ضرورتی است که اهمیت کتابی همچون «نگاهی به نو به جهانی شدن» اثر جوزف ای. استیگلیتز بیش از پیش جلوه‌گر می‌شود. باید توجه داشت که جهانی‌شدن وجوه مختلفی دارد، هم در حوزه سیاست نمود آن آشکار است، هم در حوزه فرهنگ و هم اقتصاد. بنابراین گذشته از اشتراکات آن و بررسی جهانی‌شدن با رویکردی فراگیر و کلی‌نگرانه، ضروری‌ست این بحث را با اقتضائات خاص هر حوزه، دوباره مورد بررسی و تحلیل قرار داد. چنانچه نویسنده کتاب حاضر، جهانی‌شدن را از دریچه اقتصاد جهانی هم به دقت نگریسته است.

کتاب «نگاهی نو به جهانی شدن» علاوه بر مقدمه مترجم و پیشگفتار نویسنده در ده فصل نوشته شده است، ۴۱۵ صفحه دارد. این کتاب مهم که برای نخستین بار در سال ۱۳۸۶ منتشر شده، امسال در شمارگان ۱۲۰۰ نسخه تجدید چاپ شده است.

اخبار مرتبط
 
   
 
دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(