امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۷ - Sunday, 22 July , 2018
کد خبر: 85412

چگونه باید با ذهنیت کمال گرای خود روبه رو شویم

در صورتی می توانید با کمک یک ذهن کمال گرا به نتایج مثبت و سودمندی دست پیدا کنید که از افکارتان آگاه شوید و هدایت آنها را در دست بگیرید. ...

جیسون سلک، مربی اجرا و عملکرد و نویسنده کتاب «سرسختی ذهنی»، با یادآوری تجربیات شخصی اش و راهی که او را به موفقیت رسانده است، می نویسد:

پس از فارغ التحصیلی از کالج، ۲۰ ساعت در هفته به عنوان مربی ورزشی و ۳۰ ساعت به عنوان مشاور دبیرستان کار می کردم. هم زمان در مقطع کارشناسی ارشد درس می خواندم که نمرات خوبی کسب کردم( میانگین ۳٫۷ از ۴). طی پنج سال اول، ۲۰ قهرمان ایالتی، سه قهرمان منطقه ای و یک قهرمان ملی را آموزش دادم.

بسیاری از مردم این دستاوردها را تحسین می کنند. اما من، شخصا احساس بدبختی می کردم. بدبخت بودم، زیرا زمان کمی صرف فکر کردن به نقاط قوتم می کردم و در عوض، همیشه روی کاستی هایم متمرکز بودم. نتوانسته بودم معدل چهار را کسب کنم، درآمدزایی بیشتری نداشتم و ورزشکارانی که با من کار می کردند، مطابق انتظارم ظاهر نمی شدند.

مشکل من «ذهنیت کمال گرا» بود. اگر هرروز ۱۰۰ کار فوق العاده انجام می دادم و تنها در یک کار ناموفق بودم، همه ذهنم روی عدم موفقیت متمرکز می شد. دائما در حال تلاش بودم و به ندرت برای موفقیت هایم ارزشی قائل می شدم.

خوشبختانه در آن زمان مجبور شدم کتاب های درسی ورزشی و روان شناسی را مطالعه کنم. مطالعاتم مرا با «تئوری انتظار» آشنا کرد. تئوری انتظارات توضیح می دهد که شما روی هر چیزی متمرکز شوید، همان موضوع در زندگی تان بسط پیدا می کند. واقعیت این بود که من صرفا به چیزهایی که نداشتم فکر می کردم و به تبع آن، زندگی ام را پر کرده بودم از نتایجی که دلخواهم نبود. اوایل به این تئوری اعتقاد نداشتم. عادت داشتم خودم را سرزنش کنم و فکر می کردم سرزنش باعث می شود بیشتر تلاش کنم و کارهایم را بهتر انجام بدهم.

بااین حال، تئوری فوق قوی تر از این بود که مورد اغماض واقع شود. همه تحقیقات تئوری انتظار را تصدیق می کردند. گفت وگوی منفی با خویشتن، نه تنها باعث بهبود عملکرد نمی شود، بلکه بهره وری را کاهش می دهد. من باید به جای تمرکز روی نداشته هایم، روی آنچه انجام می دادم یا آنچه می خواستم به دست آورم متمرکز می شدم.

برای من (و اغلب افراد کمال گرا)، فکر کردن به آنچه در دست انجام داریم، زیاد مفید واقع نمی شود. ولی فکر کردن به آنچه می خواهیم و به طور خاص، آنچه به دست خواهیم آورد، کمک زیادی می کند. این فکر باعث می شود موفقیت بیشتری به دست آوریم و درعین حال، تجارب لذت بخش تری در زندگی داشته باشیم.

کلید هدایت یک ذهن کمال گرا به نتایج ارزشمند، آگاهی پیدا کردن از افکاری است که از ذهن می گذرد. زمانی که متوجه شدید روی مواردی که ندارید متمرکز شده اید یا به اتفاقات ناراحت کننده فکر می کنید، این سؤال را به یاد بیاورید:

چگونه می توانم وضعیت فعلی را بهتر کنم؟

نیازی نیست که به شرایط و وضعیت کامل و بی نقص برسید. فقط یک مورد را مشخص کنید که اوضاع را کمی بهتر می کند. هدف این است که پروسه کمال گرایی بی وقفه را بشکنیم. کافی است ۶۰ ثانیه، به جای فکر کردن به موضوعاتی که ناراحت تان می کند، روی راه حل متمرکز شوید.

برای اکثر افراد کمال گرا، هدایت کردن افکار از مشکلات به راه حل ها، پروسه ساده ای نیست. یکی از روش هایی که به شما کمک می کند افکار مهاجم را کنار بزنید، این است که در پایان هر روز به سه پرسش زیر پاسخ بدهید:

– سه کار خوبی که امروز انجام دادم چه بود؟

– فردا می خواهم چه پیشرفتی داشته باشم؟

– چه کاری می توانم متفاوت انجام بدهم تا به پیشرفت مورد نظرم نزدیک تر شوم؟

خودتان را ملزم بدانید که هر شب یا هر زمان که افکار منفی از ذهن تان می گذرد؛ به این سؤال ها پاسخ بدهید. به همین سادگی ذهن شما تمرین می کند از تئوری انتظار به نفع خودش استفاده کند. زمانی که روی انتظارات تان تمرکز می کنید، آنچه می خواهید در زندگی تان بسط می یابد و هنگامی که به طور مداوم به راه حل ها فکر می کنید، موفقیت های بیشتری را شاهد خواهید بود. به علاوه زندگی لذت بخش تری را تجربه می کنید و به شما اطمینان می دهم که گرایشات کمالگرایی تان، به یک دارایی ارزشمند تبدیل می شود.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(