امروز: شنبه, ۳۰ تیر , ۱۳۹۷ - Saturday, 21 July , 2018
کد خبر: 75389

چگونگی بررسی ریسک و مدیریت آن

در هر جایگاهی باشید، در موقعیت هایی قرار می گیرید که نیاز است تصمیم گیری کنید که در بعضی مواقع همراه با ریسک است. در نتیجه بررسی ریسک بسیار حائز اهمیت است. ...

ریسک از دو بخش تشکیل شده است: احتمال اینکه اتفاقات با خطا و اشتباه رخ دهند و پیامد های منفی که ممکن است به همراه داشته باشند.

ممکن است شناسایی ریسک سخت باشد، به هر حال می توان آن را برنامه ریزی و مدیریت کرد و اگر شما در زمینه های سرمایه، زمان یا اعتبار با شرایطی روبه رو شدید که برای آن برنامه  ای نداشتید، باید حواس تان را جمع کنید.

چون کار کردن همراه با ریسک و خطر است، بررسی و آنالیز ریسک یک مسئله اساسی به شمار می رود. این بررسی می تواند به شما کمک کند تا زمان مواجه شدن با ریسک را با توجه به شرایط و موقعیت تان بشناسید و درک کنید. به عبارت دیگر، به شما کمک می کند تا ریسک را مدیریت کنید و اثر آن را روی برنامه ای که دارید کم کنید.

بررسی ریسک چیست؟

بررسی ریسک فرآیندی است که به شما کمک می کند مشکلات بالقوه ای را که می توانند طرح و پیشقدمی کسب و کارتان را از بین ببرند، شناسایی و مدیریت کنید.

برای انجام دادن آنالیز ریسک، ابتدا باید تهدید های ممکن را که با آنها مواجه هستید شناسایی و سپس احتمال به وقوع پیوستن خطر ها را ارزیابی کنید.

بررسی ریسک می تواند کار پیچیده ای باشد، تا جایی که گاهی نیاز است جزییات اطلاعات مانند برنامه پروژه، اطلاعات مالی، قوانین امنیتی، پیش بینی فروش و بازاریابی، و اطلاعات دیگر مرتبط را رسم کنید. به هر حال، بررسی ریسک یکی از ابزار های اساسی است و باعث حفظ زمان، هزینه و اعتبار می شود.

چه زمانی آنالیز ریسک لازم است؟

بررسی ریسک در موقعیت های زیادی مفید است. برای مثال:

– هنگامی که برای یک پروژه برنامه ریزی می کنید، برای کمک به پیش بینی و خنثی کردن مشکلات قابل وقوع

– هنگامی که در حال تصمیم گیری برای همراهی کردن با یک پروژه هستید.

– هنگامی که قصد دارید سطح ایمنی و مدیریت ریسک بالقوه را در محیط کارتان افزایش دهید.

– برای آمادگی در مقابل اتفاقاتی مانند خرابی تجهیزات و تکنولوژی، سرقت، بیماری کارمندان، یا حوادث طبیعی

– هنگامی که برای تغییراتی که در محیط پیرامون رخ می دهد می خواهید برنامه ریزی کنید، برای مثال رقیب جدیدی در

به گزارش دریک آنلاین به نقل از زومیت، حرفه شما وارد بازار می شود، یا تغییری در سیاست های دولت رخ می دهد.

چگونگی استفاده از آنالیز ریسک

برای اعمال آنالیز ریسک، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- تهدید ها را شناسایی کنید

نخستین مرحله از آنالیز ریسک شناسایی ریسک های موجود و قابل وقوع است؛ ریسک هایی که ممکن است با آنها مواجه شوید. این تهدید ها می توانند منابع متفاوتی داشته باشند.

برای مثال می تواند موارد زیر باشد:

انسانی: بیماری، آسیب، یا از دست دادن یک فرد مهم باشد.

اداری: قطع شدن منبع تأمین یا خدمت، از دست دادن دسترسی به سرمایه اصلی، یا مشکل در توزیع

وابسته به شهرت و اعتبار: از دست دادن اعتماد مشتریان یا کارمندان، یا آسیب به شهرت و اعتبار بازار و کسب و کار

رویه ای: مشکل در جوابگویی، سیستم های درونی یا تنظیمات یا شکست های مالی

پروژه ای: بیشتر از بودجه خرج کردن، طول کشیدن کار های اصلی، یا پیش آمدن مشکلاتی در رابطه با محصولات یا کیفیت خدمات

مالی: شکست کسب و کار، نوسانات بازار سهام، تغییرات میزان سود یا غیر قابل دسترس بودن منابع

تکنیکی: پیشرفت کردن تکنولوژی، یا شکایت های فنی

طبیعی: آب و هوا، حادثه های طبیعی

سیاسی: تغییر در مالیات، عقاید عمومی، یا نفوذ خارجی

ساختمانی: حوادث، روشنایی ضعیف، خراب بودن اتاق ها یا مکان هایی که کارمندان، محصولات یا تکنولوژی هایی که می توانند آسیب ببینند در آنجا هستند.

شما می توانید برای اعمال یک آنالیز ریسک صحیح از روش های متفاوتی استفاده کنید:

لیستی مانند لیست بالا به طور خلاصه تهیه کنید تا بررسی کنید که تهدیدی وجود دارد یا خیر؟

در رابطه با سیستم، مراحل و ساختاری که استفاده می کنید فکر کنید و ریسک های موجود در هر بخش را بررسی کنید. چه مسائلی در رابطه با آنها وجود دارد که ممکن است به شما آسیب برسانند؟

از افرادی که دیدگاه های متفاوتی دارند سوال کنید. اگر شما سرپرست یک تیم هستید، از افراد گروه تان اطلاعات بخواهید و با اعضای دیگر سازمان یا افرادی که پروژه های مشابه را هدایت می کنند مشورت و هم فکری کنید.

۲- ارزیابی ریسک

هنگامی که تهدید ها را شناسایی کردید، لازم است احتمال این دو مورد را محاسبه کنید؛ رخ دادن تهدید ها و میزان تأثیرشان.

یکی از راه های انجام این کار، تخمین دقیق احتمال به وقوع پیوستن اتفاق و سپس ضرب کردن این مقدار در میزان هزینه برای انجام درست آن در صورت وقوع است. این کار به شما ارزش ریسک را می دهد:

 ارزش ریسک = احتمال رخ دادن اتفاق × هزینه رخ دادن

به عنوان مثالی ساده، تصور کنید شما این ریسک را شناسایی کرده اید که اجاره  منزل می خواهد به طور اساسی افزایش یابد:

شما فکر می کنید که ۸۰ درصد شانس رخ دادن این اتفاق تا یک سال آینده وجود دارد، زیرا مالک شما اخیراً اجاره را برای کسب و کار های دیگر افزایش داده است. اگر این اتفاق بیفتد، در سال آینده به کسب و کار شما ۵۰۰هزار دلار هزینه اضافه خواهد کرد.

بنابراین ارزش ریسک افزایش اجاره برابر است با:

۰. ۸ (احتمال رخ دادن اتفاق) × ۵۰۰۰۰۰ (هزینه رخ دادن) = ۴۰۰۰۰۰  (ارزش ریسک)

همچنین می توانید از نمودار احتمال/تأثیر ریسک استفاده کنید تا ریسک را ارزیابی کند. این کار به شما کمک می کند تا متوجه شوید کدام ریسک احتیاج به توجه بیشتری دارد.

نکته: مراحل را با عجله طی نکنید. به هر میزان که اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید، می توانید به صورت دقیق تر احتمال رخ دادن یک اتفاق را ارزیابی کنید. اگر راه و روش دقیقی برای پیش بینی کردن ندارید از اطلاعات گذشته کمک بگیرید.

چگونگی مدیریت ریسک

زمانی که شما ارزش ریسکی را که با آن مواجه هستید شناسایی کردید، می توانید به دنبال راهی برای مدیریت آن  بگردید.

نکته: به دنبال راه های مقرون به صرفه باشید، نمی توان از پیش دانست که صرف کردن زمان و انرژی و پول برای حذف کردن یک ریسک نسبت به هزینه رخ دادن آن اتفاق به صرفه تر است یا خیر. به عنوان مثال امکان دارد پذیرش ریسک نسبت به استفاده منابع بیش از اندازه برای حذف آن بهتر باشد.

در چگونگی اجرای مدیریت ریسک معقول باشید، به خصوص اگر موارد اخلاقی شرکت یا امنیت افراد مورد نظر باشد. در نهایت پس از مدیریت ریسک شما با تصمیمات زیر روبه رو خواهید شد:

از ریسک اجتناب کنید

در بعضی مواقع، ممکن است بخواهید کاملاً از ریسک اجتناب کنید. برای مثال می توان گذشتن از یک پروژه یا صرف نظر کردن از یک فعالیت پرخطر را نام برد. زمانی که شرکت کردن در یک ریسک منفعتی برای سازمان شما ندارد یا هزینه پیدا کردن آثار آن به صرفه نیست، این عملکرد خوبی است.

به یاد داشته باشید زمانی که شما از یک ریسک بالقوه به طور کامل اجتناب می کنید، ممکن است فرصتی را نیز از دست بدهید.

ریسک را تقسیم کنید

شما همچنین می توانید با افراد، گروه ها، سازمان ها یا اشخاص ثالث ریسک و نتیجه احتمالی را تقسیم کنید.

برای مثال، زمانی که ساختمان اداری تان را یا فهرست اموال شرکت را تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می دهید یا زمانی که در آغاز توسعه محصول مشترک با یک سازمان دیگر شریک می شوید، ریسک را با آنها تقسیم کرده اید.

ریسک را بپذیرید

انتخاب آخر شما پذیرش ریسک است. این انتخاب معمولاً بهترین گزینه برای مواقعی است که نمی توان از ریسک جلوگیری کرد یا آن را کاهش داد، زمانی که زیان بالقوه ریسک کمتر از هزینه بیمه  کردن برای جلوگیری از ریسک است، یا زمانی که سود احتمالی در بهای پذیرش ریسک است.

برای مثال، ممکن است خطر و تهدید یک پروژه را به دلیل سود فروشی آن که هزینه های شما را پوشش می دهد دیر بپذیرید.

کنترل ریسک

اگر شما راه حل پذیرش ریسک را انتخاب کرده اید، راه هایی وجود دارد که بتوانید آثار آن را کم کنید.

استفاده از تجربیات گذشته از روش های تأثیرگذار کاهش ریسک است. مدیران باتجربه کارهای پرریسک را در ابعاد کوچک تر و قابل کنترل تر انجام می دهند. از نتایج آزمایش های گذشته می توانید استفاده کرده تا محل ریسک را شناسایی کنید و اعمال پیشگیرانه را قبل از انجام کار در ابعاد بزرگ صورت دهید.  فعالیت های پیشگیرانه، شامل ارزیابی برای پیشگیری از رخ دادن موقعیت های پرریسک است، این کار شامل رفتار های مبتنی بر سلامتی و ایمنی، محافظت به وسیله تجهیزات امنیتی همچون دیواره های آتش روی سرورهای سازمانی و آموزش های جانبی به گروه تان است.

فعالیت های کشف کننده، شامل شناسایی قسمت هایی از پروژه که اتفاق اشتباهی در آن رخ می دهد و سپس فراهم آوردن مراحلی برای آن قسمت است تا در صورت رخ دادن مشکل فورا حل شود. فعالیت های کشف کننده شامل دو بار بررسی کردن گزارش های مالی، انجام دادن آزمایش های ایمنی قبل از عرضه محصول، یا نصب کردن گیرنده ها و دریافت کننده های حسی برای کشف نقص های محصولات است.

نکته کلیدی:

آنالیز و بررسی ریسک یک راه اساسی و مهم برای شناسایی و ارزیابی عواملی است که می توانند تأثیرات منفی بر موفقیت یک پروژه داشته باشند. این کار به شما اجازه می دهد تا ریسک و خطری را که شما یا سازمان تان با آن روبه رو هستید شناسایی و بررسی کنید و به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید با شرایط موجود پیشروی کنید یا خیر.

 آنالیز و بررسی ریسک را با شناسایی تهدید ها انجام دهید و احتمال رخ دادن تهدید های قابل وقوع ارزیابی  کنید.

زمانی که ارزش ریسکی که با آن مواجه هستید را به دست آوردید، می توانید به دنبال راهی برای مدیریت مؤثر آن باشید. این کار می تواند انتخاب کردن اجتناب از ریسک، تقسیم کردن، یا پذیرش آن در حالی باشد که سعی می کنید آثارش را کاهش دهید.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(