امروز: جمعه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۷ - Friday, 17 August , 2018
کد خبر: 90943

کسب و کار کلینیک های زیبایی

در چند سال گذشته کلینیک های زیبایی به حدی در کشور زیاد شده است که امروز خدماتی مانند لیزر برای حذف موهای زائد بدن به دلیل پر درآمد بودن آن حتی در آرایشگاه های زنانه نیز به سهولت ارائه می شود. ...

شغلی پر درآمد و حساس که نظارت چندانی روی آن وجود ندارد و در عین حال کسی هم تقاضای مجوز از این خدمات نمی کند. این در حالی است که تمام این خدمات باید زیر نظر پزشک مجرب و فردی باشد که دوره های تخصصی این کار را گذرانده است.

به گزارش پول نیوز، به گفته مقام های مسئول وزارت بهداشت، دستگاه های لیزر و دیگردستگاه های مورد نیاز برای زیبایی به صورت قاچاق و به سهولت وارد کشور می شوند؛ کالاهایی که سود بالایی هم برای واردکننده و هم برای مصرف کننده دارند. اما سوال اصلی این است که کلینیک های زیبایی در تهران چگونه تأسیس می شوند و این موسسات چه درآمدی از این راه کسب می کنند؟

 

اجاره یک میلیاردی مجوز کلینیک زیبایی در تهران

برای این موضوع با یکی از کلینیک های تخصصی زیبایی در غرب تهران تماس گرفتیم. نخستین سوال این بود که برای تأسیس چنین کلینیک هایی چه راه هایی وجود دارد. مدیر این کلینیک در توضیح گفت: برای شروع کار دو راه وجود دارد؛ راه قانونی و غیر قانونی. در مسیر قانونی شما باید اقدام به گرفتن مجوز کنید که عملاً در حال حاضر این کار غیر ممکن است، چراکه چندین سال است ظرفیت برای صدور مجوز چنین موسساتی پر شده است و وزارت بهداشت نیز مجوز جدید صادر نمی کند. در نتیجه شما باید مجوز را از کسانی که این مجوزها را دارند اجاره کنید. اجاره یک میلیاردی برای یک سال حداقل رقمی است که شما باید در این صنف پرداخت کنید و اگر این مجوز در مناطق پر مشتری مانند غرب تهران باشد این ارقام بالاتر هم خواهد رفت.

درآمد ۳۰۰میلیونی ماهانه برای یک کلینیک مجهز

در شرایط اقتصاد رکودزده تولید کشور که کارخانجات تولیدی به شدت با مشکل روبه رو هستند و بسیاری از این کارخانجات نیز ورشکست شده اند و در شرایطی که حداقل حقوق کارگران و کارمندان کشور کمتر از یک میلیون در ماه درنظر گرفته می شود، مشاغلی مانند تأسیس کلینیک های زیبایی در کشور به وجود آمده است که درآمدی بین۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان در ماه برای صاحبان آن به همراه دارد.

مدیر یکی از کلینیک های غرب تهران در خصوص درآمدهای این کلینیک ها می گوید: درآمد حاصل از این کار به میزان سرمایه گذاری شما بستگی دارد.

برای مثال اگر شما یک مجموعه کاملاً مجهز از کلیه خدمات مربوط به زیبایی مانند لیزر، بوتاکس، لیپو و. . . ایجاد کنید، یک مکان حداقل ۶۰۰ متری برای این کار در نظر بگیرید و دستگاه های شما به روز و بی عیب و نقص باشد و همراه این موارد یک کادر پرسنل حرفه ای نیز به خدمت بگیرید ماهانه می توانید حداقل ۳۰۰میلیون تومان درآمد داشته باشید.

برای چنین فضایی شما به ۱٫۸ تا ۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارید به عبارتی شما با چنین سرمایه گذاری ای، سالانه نزدیک به ۴ میلیارد تومان سود خواهید داشت که یک میلیارد آن را باید به صاحب مجوز بدهید و در انتها خودتان نیز ۳میلیارد سود کرده اید.

در این سرمایه گذاری ها برای مثال به حداقل چهار دستگاه لیزر نیاز دارید که دستگاه لیزر با کیفیت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون قیمت دارد که در مجموع نزدیک به ۱٫۵میلیارد فقط هزینه دستگاه های شما می شود. در حال حاضر لیزر یکی از پر طرفدار ترین خدمات زیبایی در این کلینیک ها به حساب می آید که سود بسیاری هم برای صاحبان آن به همراه دارد.

البته خدمات زیبایی در هر زمینه ای متقاضی خود را دارد و کلینیک ها کمی تخصصی تر به این موضوع نگاه می کنند. کلینیک هایی هستند که تنها خدمات لیزر موهای زائد را انجام می دهند. کلینیک دیگری تنها خدمات ساکشن را انتخاب کرده است و این موضوع به استراتژی آنها بستگی دارد و برخی کلینیک ها نیز مانند ما تمام خدمات را ارائه می دهد که این کار می تواند حاشیه سود بیشتر و مطمئن تری به همراه داشته باشد.

فعالیت پر سود کلینیک های زیبایی بدون مجوز

نبود هیچ مرکزی در داخل کشور برای گذراندن دوره های تخصصی استفاده از لیزر، مشکل عمده ای است که باعث شده افراد غیرپزشک هم از این موضوع سوء استفاده کنند و از لیزر درآمدهای هنگفت داشته باشند. برخی از این خدمات لیزری را آرایشگاه ها و برخی دیگر را هم پزشکان عمومی یا پزشکان متخصص پوست انجام می دهند اما مشکل عمده ای که در حال حاضر در استفاده از لیزر و دیگر دستگاه های مورد استفاده در کلینیک های زیبایی وجود دارد این است که حتی بسیاری از متخصص های پوست هم برای استفاده از این دستگاه ها دوره آموزشی ویژه ای ندیده اند.

هیچ کدام از پزشکان در دوره های آکادمیک دانشگاهی هم دوره های مختص استفاده از لیزر را نمی بینند، اما برخی از آنها بدون گذراندن دوره ای خاص از لیزر برای خدمات زیبایی و درمانی استفاده می کنند.

مدیر یکی از این کلینیک ها در خصوص نحوه فعالیت این موسسات می گوید: وزارت بهداشت مجوز جدید صادر نمی کند و همانطور که گفته شد هزینه اجاره چنین مجوزهایی در تهران بسیار زیاد است و گاهی تا یک میلیارد نیز می رسد، اما چون حوزه زیبایی و سلامت یکی از حوزه های پر درآمد به حساب می آید بسیاری از افراد به صورت غیر قانونی و بدون مجوز با استفاده از این دستگاه ها شروع به فعالیت کرده اند.

در بسیاری از مراکزی که با عنوان کلینیک زیبایی فعالیت می کنند، همه نوع اقدامات زیبایی انجام می شود؛ از لیزر و بوتاکس گرفته تا برخی اقدامات آرایشی و بهداشتی و حتی برخی اعمال جراحی زیبایی. در حقیقت در این مراکز مشخص نمی شود که برای کدام یک از این اقدامات مجوز صادر شده است و از سوی دیگر هر فردی ادعا می کند که دوره این کار را دیده درحالی که پزشک هم نیست. در واقع، یک ملغمه ای در این کلینیک های زیبایی درست شده که تشخیص افراد دارای صلاحیت را مشکل می سازد. با این وجود این شغل پردرآمد باعث جذب بسیاری از افراد به سمت این حرفه شده است.

او در ادامه می گوید: همانطور که گفته شد شروع فعالیت بدون مجوز هم می تواند باشد اما در این مسیر شما همیشه در حال تعقیب و گریز با مسئولان وزارت بهداشت، نظام پزشکی و نیروی انتظامی خواهید بود. به هر حال موسساتی هستند که این فعالیت را با یک حجم پایین تری از فضا راه اندازی می کنند اما به صورت خیلی سبک تر این خدمات را ارائه می دهند. برای مثال شما می توانید یک مکان ۱۵۰ متری اجاره کنید، یک دستگاه لیزر موهای زائد هم خریداری کنید و در نهایت یک پزشک نیز در کنار این خدمات استخدام کنید.

با این کار شما به راحتی می توانید درآمدی بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان در ماه بسته به مکان فعالیت خود در تهران داشته باشید. در این صورت وزارت بهداشت مستقیم اقدام به پلمب این مکان نمی کند بلکه شما می توانید با پرداخت جریمه های اندک فعالیت های خود را ادامه دهید. این خیلی مهم است که مکان فعالیت شما اصول بهداشت را رعایت کرده باشد و همچنین در انتخاب پرسنل خود از پزشک و پیراپزشک استفاده کنید که در شرایطی که بازرس مراجعه می کند شما بتوانید از فعالیت خود دفاع کنید. این کار به معنی آن است که شما ماهانه یک تا ۲میلیون تومان بیشتر حقوق پرداخت کرده اما ادامه فعالیت خود را تضمین می کنید.

دستگاه های بی کیفیت قاچاق در بخش زیبایی و سلامت

بحث مجوز دادن برای ورود دستگاه های بی کیفیت قاچاق در حال حاضر یکی از موضوعات مهم این صنف است یعنی جدای از واردات غیرقانونی دستگاه های مربوط به خدمات زیبایی به داخل کشور، بسیاری از دستگاه هایی هم که به داخل کشور وارد می شوند، حداقل استانداردهای جهانی را هم ندارند. همچنین نظارت تخصصی و جدی هم برای واردات دستگاه ها در کشور وجود ندارد و همین ضعف عمده باعث شده که دستگاه های باکیفیت و بی کیفیت، هر دو به کشور وارد شوند و در این بین، مشتری هم متوجه تفاوت خدمات این دو نوع دستگاه نمی شود.

حالا با جنجالی شدن این خدمات و شکایت های بسیار شهروندان، خبر هایی از وزارت بهداشت برای ساماندهی این موسسات نیز به گوش می رسد. چند ماهی است که وزارت بهداشت می گوید در مورد استفاده از لیزر، کمیته ای فنی در حوزه تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو تشکیل شده است که مجوزهای لازم برای این گونه دستگاه ها آنجا صادر می شود.

این کمیته هم سیاست گذاری می کند و هم در مورد دستگاه هایی که قرار است وارد کشور شوند، تصمیم می گیرد و ضابطه تعیین می کند.

با وجود اینکه وزارت بهداشت می خواهد با این کمیته نوپا، بخشی از بازار بی ضابطه استفاده از لیزر و دیگر دستگاه های مورد استفاده در خدمات زیبایی و درمانی را کنترل کند، ولی به نظر می رسد که این بازار مکاره، به حدی در لایه های اقتصادی کشور ریشه دوانده که بعید است در کوتاه مدت بشود آن را به مسیر درست و منطقی هدایت کرد.

زنان طبقه متوسط، مشتریان دائم زیبایی

خدمات زیبایی در کلینیک های تخصصی ارائه دهنده این خدمات بسیار متنوع است به طوری که وقتی با انبوه اسامی ارائه شده در لیست آنها مواجه می شوید بسیاری از این خدمات برای تان ناآشنا خواهد بود. لیزر موهای زائد، سلول های بنیادی جوان سازی، مزوتراپی، تزریق ژل، تزریق بوتاکس، کاشت مو، کاشت ابرو، عمل زیبایی بینی، لیپولیز رفع چربی   و. . . از جمله مواردی است که این روزها در بازار داغ زیبایی کشور به صورت گسترده متقاضی دارد.

پر طرفدارترین های بازار از نگاه یکی از کلینیک های زیبایی غرب تهران خدماتی شامل، لیزر کل بدن،  جوانسازی، مـزوتــراپـی، برداشتن خال،  تزریق ژل و تزریق بوتاکس است.

قیمت هایی که بسته به شرایط مختلف و مواد مصرفی می تواند افزایش یا کاهش داشته باشد و با توجه به حاشیه سود این مواد بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد سود عاید این مراکز می کند. البته حاشیه سود برخی از این خدمات تا ۲۰۰ درصد نیز افزایش می یابد.

به گفته مدیر یکی از این کلینیک ها، خانم های طبقه متوسط و بالای جامعه مشتریان دائم این خدمات هستند، به طوری که برخی به صورت ماهانه از این موسسات مشاوره زیبایی می گیرند و رقم های میلیونی برای این کار خرج می کنند و برخی نیز به صورت میان مدت و چند بار در سال به این مراکز مراجعه می کنند اما چیزی که مشخص است افزایش تقاضای این خدمات در جامعه است که تعدد تأسیس چنین مراکزی را از نظر اقتصادی توجیه می کند.

البته نمی توان گفت که تب استفاده از این گونه خدمات در سراسر کشور بالا رفته اما حداقل در شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان، تبریز و شیراز به دلیل وجود طبقه متوسط شهری پردرآمد، استفاده از این خدمات به شدت رو به افزایش است و در نتیجه تمرکز این موسسات نیز در جذب مشتری از این قشر اجتماع است.

بیش از ۹۵درصد مشتریان این مراکز خانم ها هستند؛ خانم هایی که تحت تأثیر تجمل گرایی فزاینده این روزهای جامعه به فکر ایجاد تنوع در نوع پوشش و چهره خود در راستای زیبایی شناسی تعریف شده رسانه های داخلی و خارجی مخارج بعضاً هنگفتی خرج می کنند.

لب های پروتز شده، دماغ های عملی به همراه عمل زیبایی گونه و دیگر عمل های زیبایی بدن در زنان، بازاری فراهم کرده است که به نظر می رسد سود های میلیاردی در جیب مالکان این موسسات در شهری مثل تهران می ریزد. البته روی دیگر شهر تهران را باید در مردمانی دید که فارغ از این فضا هستند و خود خواسته یا بالاجبار درگیر این مسائل نمی شوند.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(