امروز: شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۳۹۷ - Saturday, 18 August , 2018
کد خبر: 87592

گفت‌وگوی اجتماعی بهترین روش جلب مشارکت مردم

رییس موسسه کار و تامین اجتماعی، گفت‌وگوی اجتماعی را ابزاری برای مشارکت مردم دانست و گفت: مشارکت مردم می‌تواند هزینه‌های عمومی را کاهش دهد، مناسبات اجتماعی را بهبود بخشد و فاصله بین دولت و مردم را کم کند. ...

محمدرضا سپهری امروز در نشست تخصصی «گفت‌وگوی اجتماعی سه جانبه»، اظهار کرد: اهمیت موضوع گفت‌وگوهای اجتماعی به حدی است که نقش و مشارکت مردم در حل بسیاری از چالش‌ها و مشکلات اثرگذار است و موجب کاهش هزینه‌های عمومی و تسریع در روند توسعه کشور می‌شود.

وی افزود: شایسته‌ترین روش جلب مشارکت مردم گفت‌وگو از طریق نهادهای عمومی، مشارکت فعال، تعامل و احترام به افکار عمومی است.

رییس موسسه کار و تامین اجتماعی گفت‌وگوی اجتماعی هدف از گفت‌وگوی اجتماعی را دستیابی به توافق بر مبنای منافع مشترک دانست و گفت: هدف از گفت‌وگوی اجتماعی دستیابی به توافق براساس منافع مشترک و نه مواضع مشترک، چراکه وقتی صحبت از مواضع می‌کنیم، دیگر هدف خود را محقق نمی‌کنیم.

سپهری خاطر نشان کرد: در گفت‌وگوی اجتماعی ممکن است که ضرر کوتاه مدتی را متقبل شویم یا این‌که منافع‌مان پیش رود، اما به هرحال در گفت‌وگوی سه‌جانبه اجتماعی این یک اصل است که باید دو قدم به پس و دو قدم به جلو برداریم تا به منافع مشترک برسیم.

وی در پایان اظهار کرد: کشور برای رفتن به سمت توسعه باید روی منافع ملی پیش برود، لذا فرآیند مذاکره و مشاوره و تبادل نظر برای دستیابی به توافق بر مبنای منافع مشترک باید در دستور کار قرار گیرد و تبادل اطلاعات بین نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان باید به وجود آید تا از دل آن گفت‌وگوی اجتماعی حاصل شود.

سه‌جانبه‌گرایی، چشم‌انداز یک برنامه استراتژیک است

نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایان کشور هم معتقد است هرچه تعداد تشکل‌های بیشتری داشته باشیم سطح رضایت در جامعه بالاتر می‌رود.

حمیدرضا سیفی در نشست تخصصی گفت‌وگوهای اجتماعی، اظهار کرد: در صورتی که تعداد تشکل‌ها افزایش یابد توسعه محقق می‌شود. البته افزایش تعداد تشکل‌ها ارتباطی با توسعه ندارد، بلکه این ساماندهی تشکل‌هاست که موجب توسعه می‌شود چون تعداد بالای تشکل‌ها حتی می‌تواند برای جامعه مشکل ساز باشد، لذا رویکرد ما باید ساماندهی تشکل‌ها باشد.

وی با بیان این‌که اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و اتاق اصناف سه تشکل دولتی هستند، گفت: ضلع چهارم تشکل‌ها، کانون عالی کارفرمایان است که یک تشکل خصوصی است، لذا توانمندتر شدن این حوزه در اقتصاد کشور اثرگذار است.

به اعتقاد نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایان ضعیف‌ترین تشکل‌های اقتصادی از نظر اقتصادی و تشکیلاتی و حمایتی تشکل‌های کارگری هستند ولی با تصمیمات شایسته می‌توان آنها را تقویت کرد.

سیفی با تاکید بر این‌که تشکل‌ها می‌توانند با تکیه بر ظرفیت‌های خود به ایجاد شغل در کشور کمک کنند، افزود: چشم‌انداز یک برنامه استراتژیک سه‌جانبه گرایی است. وقتی می‌خواهیم موضوعی را مدیریت کنیم باید سه جانبه‌گرایی داشته باشیم در غیر این صورت موفق نخواهیم شد.

وی تاکید کرد: برای ایجاد باور تشکلی باید سه جانبه‌گرایی ما واقعی شود. ما می‌خواهیم سه جانبه‌گرایی اتفاق بیفتد ولی در ظاهر و شکل‌اش در حالی که هرچه از محتوای اصلی فاصله بگیریم جامعه لطمه آن را خواهد دید.

به گزارش دریک آنلاین و به نقل از ایسنا، نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایان در پایان افزود: در قانون بهبود فضای کار ساماندهی تشکل‌ها را داشتیم اما در وزارت کار ساماندهی به صورت هرمی که وزارتخانه تعریف کرده هنوز اتفاق نیفتاده است، لذا امیدواریم تفکر حاکم بر این سیستم به سمت تشکل‌گرایی و ساماندهی و تقویت واقعی تشکل‌ها برود.

اخبار مرتبط
 
   

دوره آموزشی کامفار- دوره آموزشی طرح توجیهی- دوره آموزشی ارزیابی طرح توجیهی

 

تهیه طرح توجیهی آنلاین- طرح توجیهی- طرح توجیهی آنلاین

دیدگاه
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامانه جستجوی فرصت های کارآموزی(

آخرین مطالب
مدیسه  

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

گروه اقتصادی درسا صنعت تهران(

 

شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران(

ماهنامه دنیای الکترونیک (نسخه فارسی IEEE SPECTRUM(